Czelej: Nie lekceważmy zagrożenia, przed którym stoimy

Gościem redaktora Tomasza Sakiewicza w drugiej części programu „Dziennikarski Poker” na antenie TV Republika był senator Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Czelej. Rozmowa dotyczyła nowego leku na Covid-19 na bazie osocza.

– Czy lek jest już zarejestrowany i powszechnie dopuszczony do użytku? – zapytał prowadzący.

– Rozróżnijmy dwie rzeczy: leczenie osoczem, dopuszczone w Polsce od kwietnia br., z powodzeniem już stosowane na całym świecie, najskuteczniejsza w tej chwili metoda leczenia Covid-19 oraz lek na bazie osocza, którego produkcja zakończyła się miesiąc temu w Lublinie – wskazał Czelej.

– Została wyprodukowana pierwsza partia i teraz czeka w lodówce na możliwość podania jej pacjentom. Wpadliśmy w procedurę rejestracji tego leku jako nowego, dlatego też musiał być sprawdzony okres jego miesięcznej trwałości. Po miesiącu musi być zbadany, czy dalej się sprawdza, czy wszystko jest ok – podkreślił polityk PiS.

– Dopiero po wypełnieniu tony dokumentów i uzyskania zgód zostanie dopuszczony do podania wszystkim pacjentom – dodał.

– Immunoglobuliny jako takie to lek produkowany i stosowany już od bardzo dawna. Jednak w momencie, gdy zakres zastosowania takiego leku zostanie poszerzony, to automatycznie wpada on w procedury badań klinicznych – powiedział senator.

Źródło: TV Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ