Poseł Soin: Rozpoczynamy współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w energetyce jądrowej!

Szanowni Państwo,

Jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej mam zaszczyt podzielić się z Państwem niezwykle istotnymi informacjami dla przyszłości polskiej energetyki jądrowej. Dzięki staraniom polskiej dyplomacji doprowadziliśmy do podpisania umowy polsko-amerykańskiej, która pozwoli na przygotowanie strategicznych inwestycji dla energetyki atomowej w Polsce.

Co dokładnie zawiera wspomniana umowa? Przede wszystkim przeprowadzenie przez czołowe amerykańskie firmy prac przygotowawczych i projektowych w zakresie budowy elektrowni jądrowych. Umowa dotyczy współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego. 

Całość prac koordynować będzie wspólny polsko-amerykański Komitet Sterujący. W jego pracach zaangażowani będą członkowie rządów, agend, instytucji finansowych, a także eksperci z doświadczeniem w realizacji strategicznych inwestycji w sektorze energetyki. Prace komitetu zakończą się powstaniem raportu, która stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych w Polsce. 

Ale to nie wszystko. Oprócz wyżej wspomnianych osiągnięć umowa zawiera również całe spektrum obszarów współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, takimi jak badania naukowe oraz szkolenia kadr, rozwój łańcuchów dostaw, a także kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.

Umowy w imieniu rządu RP podpisał Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM. Ze strony amerykańskiej umowa została podpisana przez sekretarza energii USA, Dana Brouilletta 19 października 2020 r. Umowa podlegać będzie zatwierdzeniu przez rząd i wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA.

Agnieszka Soin 
Poseł na Sejm RP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ