Jak zwalczać toksyczne związki w domu?

Jesień jest już z nami, a zima coraz bliżej. Smog za oknem coraz większy. Jak zwalczać toksyczne związki w domu? Najlepiej kwiatami, które oczyszczą powietrze i dodatkowo dodadzą uroku każdemu wnętrzu.

rzedstawiamy listę kwiatów, które filtrują powietrze w domu.

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Roślina oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu. Należy jednak uważać – skrzydłokwiat może okazać się trujący dla wielu zwierząt.

2. Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)
Jedną z popularniejszych substancji, jaką pochłania rapis wyniosły, jest amoniak – znajdziemy go w dużej mierze w wielu detergentach. Rapis trzymany w dużych donicach i odpowiednio pielęgnowany wyrasta do imponujących rozmiarów.

3. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Ta popularna w naszym regionie roślina okazuje się mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie – absorbuje ona formaldehyd, który uznawany jest za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze.

4. Paprotka (Nephrolepis exaltata)
Paprotka to roślina, którą znajdziemy w wielu domach – piękna, prosta w utrzymaniu, efektowna i bardzo łatwo dostępna. Paprotka bardzo pozytywnie wpływa na powietrze. Kwiat ten podobnie jak wcześniej wspominany bluszcz pospolity, pochłania znaczną część unoszącego się formaldehydu.

5. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
Stawiając dracenę obrzeżoną w domu, zapewnimy sobie oczyszczanie powietrza z gazów uwalnianych przez takie substancje jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd, które spotkamy m.in. w wielu rozpuszczalnikach, farbach oraz preparatach uszczelniających.

6. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Kolejny kwiat walczący z formaldehydem sprawdzi się także w oczyszczaniu powietrza z benzenu i tlenku węgla. Jest to również jedna z najłatwiejszych roślin do pielęgnacji – nie lubi zbytniej wilgoci.

7. Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
Sansewieria również jest jedną z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin – nie wymaga częstego podlewania i nie straszna jej susza. Oczyści je ona z benzenu i formaldehydu.

8. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Zielistka Sternerba rośnie stosunkowo szybko, a jej główna kępa osiąga rozmiary nawet do 45 cm szerokości i wysokości – nieprzelewana i postawiona w jasnym, choć nie słonecznym miejscu, będzie piękną ozdobą domu. Jej liście pochłaniają wiele substancji, a przede wszystkim – podobnie jak wiele innych roślin z zestawienia – formaldehyd i benzen.

9. Begonia (Begonia semperflorens)
Begonia wiecznie kwitnąca, będzie piękną ozdobą mieszkania. Jest ona dość wymagająca w uprawie – lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska, a także odpowiednie nawożenie i podlewanie. Powietrze oczyszczane z benzenu, a także oparów toulenu – związku znajdującego się w wielu farbach, woskach i rozpuszczalnikach.

10. Aglaonema (Aglaonema Schott)
Mało wymagająca w uprawie roślina o wyjątkowo atrakcyjnie prezentujących się liściach, które zdobią oryginalne jasne wzory i cętki. Oryginalnie rosła w lasach tropikalnych, ale sprawdza się idealnie jako roślina doniczkowa w mieszkaniach, usuwając jednocześnie ksyleny i formaldehyd. Lubi ciepłe, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca, temperaturę pokojową (20-24 stopni Celsjusza) i odpowiednią wilgotność podłoża oraz powietrza. W lecie należy więc pamiętać o jej regularnym podlewaniu i systematycznie zraszać liście. Koniecznie pamiętajmy także, że jej części zawierają mocno toksyczny sok podrażniający śluzówkę, a po przedostaniu się do organizmu, nawet uszkadzający układ nerwowy i zaburzający pracę serca. Prace pielęgnacyjne przy niej należy wykonywać więc w rękawiczkach, a ponadto nie hodować jej w domu, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta domowe, które lubią skubnąć sobie nieco zieleniny.

11. Areka (Chrysalidocarpus lutescens)
Łatwa w pielęgnacji i silnie oczyszczająca powietrze, a ponadto wyjątkowo efektowna. Można stawiać ją w jasnych mieszkaniach i pomieszczeniach, unikając jednak ekspozycji na bezpośrednie działanie słońca i chroniąc przed przeciągami. Optymalne temperatury dla areki to 18-24 stopnie Celsjusza. Należy także pamiętać, aby ziemia w doniczce, gdzie rośnie, była stale wilgotna. Oczyści powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu wykorzystywanego m.in. do produkcji żelów, sprayów, farb do włosów i lakierów do paznokci. Sprawdzi się więc świetnie w takich miejscach, jak gabinety kosmetyczne czy salony fryzjerskie.

12. Złocień wielokwiatowy/chryzantema (Chrysanthemum morifolium)
Choć kojarzy się głównie z 1 listopada, kiedy stawiamy doniczki z chryzantemami na grobach bliskich osób, jednak to właśnie ta urokliwa roślina jest jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza z trujących związków chemicznych. Usuwa wszystkie pięć najszkodliwszych związków znajdowanych współcześnie w wielkich miastach: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak. Może stać w domu w miejscu suchym i nasłonecznionym. Należy ją regularnie podlewać, aby zachować wilgotną, lecz niezbyt przelaną glebę i stawiać wyżej, aby nie dosięgły jej dzieci lub zwierzęta.

13. Aloes (Aloe vera)
Należący do sukulentów aloes ze swoimi sztywnymi, zielonymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi to nie tylko roślina o właściwościach leczniczych, ale także ograniczająca obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu. Wymaga dość dużej ilości światła i dodatnich temperatur, a także sporo miejsca. Potrafi bowiem rozrastać się do dużych rozmiarów. Warto stawiać go więc zimą przy dużym oknie i pamiętać, aby nie podlewać go zbyt obficie. Znacznie lepiej zniesie kilkudniowe przesuszenie.

14. Chamedora wytworna (Chamaedora elegans)
Piękna, długowieczna palma pozwoli na usunięcie z powietrza, którym oddychamy trichloroetylenu, formaldehydu, benzenu, ksylenów oraz tlenku węgla, a dodatkowo wspaniale je nawilży. Dobrze rośnie w głębi pomieszczeń, w cieniu lub półcieniu. Należy pamiętać o umiarkowanym jej podlewaniu oraz zraszaniu liści miękką wodą.

15. Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
Usuwający z powietrza szkodliwe związki formaldehydu filodendron jest rośliną łatwą w pielęgnacji i często uprawianą w mieszkaniach. Nie należy narażać go na ostre światło słoneczne. Najlepiej znosi półcień i temperaturę 18-24 stopnie Celsjusza. Nie można go jednak uprawiać w mieszkaniach i domach, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta.

16. Fikus benjamina/figowiec płaczący (Ficus benjamina)
Efektowny wygląd, możliwość kształtowania przez przycinanie i dobroczynne właściwości oczyszczające powodują, że figowiec płaczący jest chętnie uprawianą w domach rośliną. Pozbędziemy się dzięki niemu szkodliwych ksylenów, formaldehydu, benzenu, amoniaku i oktanu. Jest dość łatwy w uprawie, należy mu jednak znaleźć właściwe miejsce w domu, nie nazbyt nasłonecznione i niezbyt cieniste. Źle znosi bowiem przestawianie czy skoki temperatur. Niestety jako już kolejna roślina w naszym zestawieniu, nie powinien on być hodowany w domach, gdzie są małe dzieci i zwierzęta. Fikus benjamina jest bowiem silnie trujący.

17. Asparagus gęstokwiatowy/szparag Sprengera (Asparagus densiflorus)
Roślina tworzy efektowne, jasnozielone kępy przewieszających się pędów, które usuną z powietrza takie związki toksyczne, jak formaldehyd, ksyleny, toulen, benzen i trichloroetylen. Będzie pięknie się prezentował uprawiany w jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych miejscach i podlewany dopiero w momencie przeschnięcia wierzchniej warstwy gleby. Raz w tygodniu warto zasilać go połową zalecanej dawki nawozu do roślin zielonych.

18. Hoja różowa (Hoya carnosa)
Efektowna, choć dość kapryśna roślina pokojowa, pochodząca z krajów tropikalnych. Ma piękne kwiaty wyglądające jak ulane z wosku, odwrócone parasolki. Usuwa trujące związki formaldehydu, benzenu i toluenu. Możemy liczyć na jej kwitnienie, jeśli zapewnimy jej stałe, jasne, ale nie nazbyt nasłonecznione miejsce bez przeciągów. Nie należy jej przelewać, warto natomiast co jakiś czas zraszać delikatnie liście.

19. Trzykrotka (Tradescantia)
To jedna z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, dzięki łatwości jej uprawy oraz atrakcyjnemu wyglądowi. Usuwa z powietrza trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Może stać w dowolnym miejscu, służy jej zarówno jasne światło, jak i cień, choć optymalne będzie stanowisko z rozproszonym latem światłem. Rośnie dość szybko, więc jej pędy można przycinać do pożądanej długości.

20. Daktylowiec niski (Phoenix roebelinii roebelenii)
Usuwa z powietrza ksyleny i formaldehyd. Pochodząca z Indii roślina osiąga w naszych mieszkaniach niezbyt duże rozmiary, dzięki czemu łatwiej wygospodarować dla niej miejsce. Powinna stać w słonecznym, ale osłoniętym od wiatru miejscu, jeśli latem wynosimy ją na zewnątrz. W zimie trzeba jej natomiast zapewnić dobrze oświetlone i ciepłe miejsce, w którym temperatura nie spadnie poniżej 16 stopni Celsjusza.

Źródło: niezlezna.pl, morizon.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ