Dr Sutkowski: Najpewniej będziemy szczepić się „po polsku”, czyli patrząc, jak sąsiad czuje się po szczepionce

Liczba zachorowań na Covid-19 przekroczyła w Polsce milion osób. Dziś odnotowano prawie 14 tys. nowych przypadków, co oznacza zmniejszenie dynamiki przyrostu zachorowań. Portal Telewizji Republika poprosił o komentarz w tej sprawie dr Michała Sutkowskiego. Rozmawialiśmy z nim o rozwoju pandemii w Polsce i dostępności szczepionek.

W Polsce liczba zachorowań na Covid-19 przekroczyła milion. Jednocześnie odnotowano 13,8 tys. nowych przypadków. Mniej niż w poprzednich dniach i tygodniach, ale nadal to duża liczba. Portal TV Republika zwrócił się do eksperta dr Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych o wyjaśnienie rozwoju epidemii w Polsce.

– Jesteśmy wciąż na fali dużej ilości nowych zachorowań dziennie. Owszem liczby nieco spadły, ale nadal to prawie 14 tys. nowych przypadków. Tym bardziej, że odnotowujemy bardzo wiele zgonów. Nawet więcej niż kiedyś przy większej liczbie zachorowań – zaznaczył dr Sutkowski.

Zapytaliśmy o możliwy rozwój dalszej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

– Jeśli liczba nowych zachorowań spadnie i będzie wynosić kilkaset dziennie to wtedy opanujemy epidemię bez problemu. Obawiam się jednak o zachowanie Polaków w czasie nadchodzących świąt i sylwestra. To czas, który zachęca do odwiedzin i kontaktów międzyludzkich. Jeśli nowe zachorowania będą wciąż utrzymywały się na poziomie ponad 10 tys. nowych przypadków to czeka nas trzecia fala pandemii w Polsce. Prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego 2021 r. – stwierdził prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

medi_670.

Chcieliśmy się również dowiedzieć jak wygląda obecnie sytuacja ze szczepionkami na Covid-19 w Polsce:

– Najpierw będzie tworzony rejestr osób, które chcą się zaszczepić. Będą zgłaszani do punktu szczepień. Szczepienia będą dobrowolne i darmowe, przynajmniej tak wynika z obecnych konsultacji. Na razie szczepionki są badane przez odpowiednie instytucje przed dopuszczeniem na rynek europejski. Na razie wiemy, że jedna ze szczepionek została dopuszczona do obrotu w Wielkiej Brytanii. To dobra wiadomość. W Polsce szczepionki będą dostępne pod koniec stycznia 2021 r., prawdopodobnie w okolicach 18 stycznia 2021 r. Sama dystrybucja szczepionek na terenie Polski byłaby szybka. Obawiam się, że na początku niezbyt wielu Polaków będzie chciało się szczepić. Będziemy pewnie szczepić się „po polsku”. Patrząc na sąsiada jak czuje się po szczepionce.

Źródło: Portal TV Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ