Długoterminowy wynajem aut – na czym polega i jakie ma zalety?

Rozważasz zakup lub leasing samochodu? Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś poznać też trzeci wariant, jakim jest długoterminowy wynajem aut. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tej opcji lub zastanawiasz się, na czym tak właściwie to polega, sprawdź nasz krótki przewodnik!

  1. Na czym polega długoterminowy wynajem auta?
  2. Długoterminowy wynajem samochodów dla firm – zalety
  3. Długoterminowy wynajem aut – czy ma jakieś wady?

Długoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych.

Na czym polega długoterminowy wynajem auta?

W dużym uproszczeniu długoterminowy wynajem samochodów to forma dzierżawy, umożliwiająca korzystanie z pojazdu przez określony czas w zamian za ustaloną z góry, miesięczną opłatę. Umowa wynajmu najczęściej jest zawierana na okres od 2 do 5 lat. W sporządzanym dokumencie określa się przede wszystkim czas trwania umowy, wysokość raty za użytkowanie samochodu, szacowany przebieg oraz ewentualne dodatkowe warunki, jak możliwość wykupu auta, korzystania z usług serwisowych czy ubezpieczenie pojazdu.

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm – zalety

Długoterminowy wynajem aut, o którym więcej przeczytasz tutaj https://dolcar.auto.pl/wynajem-dlugoterminowy-samochodow/, to rozwiązanie, z jakiego chętnie korzystają nie tylko duże korporacje, ale i małe firmy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność. Ma ono szereg zalet, wśród których wymienia się:

  • stałe koszty – określona w umowie wysokość miesięcznej raty pozostaje niezmienna przez cały okres wynajmu. Oprócz kosztów finansowania samochodu, najczęściej obejmuje ona także ubezpieczenie, serwis techniczny, roczne przeglądy czy wymianę i przechowywanie opon. Należy jednak pamiętać, że koszty paliwa zawsze leżą po stronie osoby, która bierze auto w wynajem;
  • brak ryzyka spadku wartości samochodu – pojazd przez cały okres trwania umowy jest własnością firmy, która oferuje usługę. Nie musisz więc martwić się, że auto po upływie kilku lat znacznie straci na wartości;
  • brak wpłaty własnej – długoterminowy wynajem samochodów dla firm nie wymaga ponoszenia żadnych opłat wstępnych;
  • brak konieczności wykupu pojazdu – po zakończeniu umowy auto można zwrócić. Często istnieje możliwość jego wykupu, ale nie jest to obligatoryjne;
  • szeroka oferta marek i modeli – długoterminowy wynajem samochodów cieszy się stale rosnącą popularnością, dzięki czemu do wyboru masz coraz większą ofertę marek i modeli aut.

Warto w tym miejscu dodać, że z długoterminowego wynajmu samochodów mogą również korzystać osoby prywatne.

Długoterminowy wynajem aut – czy ma jakieś wady?

Choć długoterminowy wynajem samochodów dla firm i osób prywatnych ma szereg zalet, istnieją pewne aspekty, które mogą być postrzegane jako wady. Jednym z nich jest dodatkowa opłata za przekroczenie limitu kilometrów – jej wysokość zawsze jest określona w umowie. Jeśli więc dużo jeździsz, lepiej od razu ustalić limit kilometrów na wyższym poziomie, przy czym wiąże się to z większą opłatą miesięczną. Minusem wynajmu długoterminowego jest też konieczność serwisowania auta w ASO – mimo że koszty serwisu mechanicznego nie leżą po Twojej stronie, mają wpływ na wartość rezydualną pojazdu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ