Smog we Wrocławiu i innych miastach Polski; porównanie z krajami Europejskimi

W ostatnim czasie w mediach czy prasie bardzo dużo się słyszy o smogu. Ale co to właściwie jest ten smog?

Otóż jest to unosząca się „chmura” zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Utrzymuje się nad dużymi miastami lub ośrodkami przemysłowymi. Smog tworzony jest przez zanieczyszczenia, takie jak: pyły i gazy, pochodzące z zakładów przemysłowych, spalin samochodowych i produkty ich przemian. Tworzenie się smogu wiąże się ściśle z bezwietrzną pogodą oraz dużą wilgotnością powietrza, które stwarzają warunki dogodne do kumulowania się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Szczególnie zagrożone są tereny położone w dolinach.

Analizując państwa Europejskie można zauważyć , że najczystszym państwem jest Szwajcaria, tuż za nią usytuowały się Francja, Dania, Malta i Szwecja. Wynika z tego, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza w tych państwach przeprowadzane są najsprawniej. Z kolei pośród państw o najgorszej obecnej i prognozowanej jakości powietrza jest Polska. Za nami są takie państwa jak Rosja, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Gruzja, Serbia, Macedonia i Czarnogóra. Co takiego robią kraje, które mają tak dobre powietrze? Posiadają wieloletnie programy ochrony jakości powietrza i – tym samym – zdrowia publicznego, rozsądnie gospodarują zasobami naturalnymi, ograniczają emisję gazów cieplarnianych i funduszy przeznaczonych na rzecz odnawialnych źródeł energii i innowacji. Na wyróżnienie zasługuje Łotwa, która jeszcze kilka lat temu była podobnie, jak obecnie Polska w ścisłej czołówce. Obecnie Państwo może pochwalić się bardzo dobrą jakością powietrza.

Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj ma niechlubne miano „ smogowej stolicy Europy”, jesteśmy największym w Unii węglowym trucicielem. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 000 mieszkańców Polski. Dla porównania: każdego roku w Polsce w wypadkach ginie ok. 3300 osób. Wyziewy z kominów dużych elektrowni to toksyczne tlenki azotu, siarki, rtęć i drobne cząsteczki pyłu, który osiada w naszych płucach. Nie tylko duże elektrownie są sprawcami smogu, również palenie w starych piecach śmieciami czy produkcja spalin. Nad miastami unoszą się ciemne chmury smogu. Od kwaśnych deszczy usychają lasy. W naszym jedzeniu znajdują się toksyczne związki rtęci. Tysiące chorują na astmę i zapadają co roku na chroniczne choroby serca i płuc.

Jak możemy chronić siebie i nasze dzieci, gdy mieszkamy w dużych miastach a normy powietrza są znacznie przekroczone? Te kilka prostych porad, które może uchronić nas przed niebezpiecznymi skutkami zanieczyszczonego powietrza. A więc:

 • Nie uprawiajmy sportu na zewnątrz
 • Używajmy domowych oczyszczaczy powietrza
 • Nie wietrzmy mieszkania
 • Gdy musimy wyjść z domu, zakładajmy maseczki przeciwpyłowe
 • Nie wychodźmy na spacer i nie zabierajmy dzieci na dwór
 • Jeśli cierpimy na choroby układu oddechowego, wezwijmy lekarza

Głównymi źródłami powstawania smogu są:

 1. Niska emisja (czyli lokalne kotłownie węglowe i domowe piece grzewcze) – 52%
 2. Przemysł – 17%
 3. Transport drogowy – 10%
 4. Energetyka – 9%
 5. Inne źródła – 8%
 6. Rolnictwo – 4%

Zatem aby poprawić jakość powietrza przede wszystkim należy zacząć edukować ludzi aby byli świadomi zagrożenia jaką niesie za sobą obecność śmiercionośnych substancji w powietrzu. Aby wszyscy zrozumieli, że dbanie o powietrze w swoim mieści jest w interesie wszystkich obywateli i każdego z osobna, bo przecież tu chodzi o zdrowie każdego z nas.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ