Marszałek Witek: Będziemy składać propozycję dot. tego, jaką drogę wskazać całej Unii Europejskiej do wyjścia z kryzysu

Epidemia koronawirusa i jej konsekwencje, wzajemne relacje członków Grupy Wyszehradzkiej oraz polityka zagraniczna to najważniejsze tematy poruszone podczas telekonferencji przewodniczących parlamentów państw V4.      

W telekonferencji Polskę reprezentowali marszałkowie Sejmu i Senatu – Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Marszałek Sejmu podziękowała marszałkowi Senatu za zgodną współpracę i dobre współprowadzenie spotkania.

Początkowo rozmowy miały odbyć w październiku ub. roku na Zamku Książ. Zostały jednak odwołane z powodu drugiej fali pandemii.

Podczas telekonferencji odbyły się m.in. panele o współpracy regionalnej w walce z kryzysem gospodarczym i społecznym wywołanym przez COVID-19, migracji oraz tworzeniu „nowego zielonego ładu”.

Padła deklaracje wzajemnego wspierania się państw V4 w kontekście kryzysu wywołanego pandemią – przekazała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– Będziemy składać propozycję dot. tego, jaką drogę wskazać całej Unii Europejskiej do wyjścia z kryzysu. Innym tematem była sytuacja dot. „nowego zielonego ładu” – wszystkie parlamenty zajmowały to samo stanowisko. W ostatnim bloku poruszono kwestię polityki zagranicznej, zwłaszcza w kontekście sytuacji na Białorusi oraz w USA. W drugim przypadku skupiliśmy się na relacjach między naszymi państwami a Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza w odniesieniu do ważnych przedsięwzięć, jakie wcześniej zostały podjęte – powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

W telekonferencji udział wzięli przewodniczący obu izb polskiego i czeskiego parlamentu, a także przewodniczący parlamentów słowackiego i węgierskiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ