Kryzys na Ziemi. W przeciągu 20 lat czeka nas punkt dziejowy

Na Ziemi stale rośnie temperatura i podobnie jak z ludzkim ciałem, każdy proces biologiczny ma zakres temperatur, w którym czynności przebiegają optymalnie, a powyżej których funkcje ulegają pogorszeniu.

Wyniki były alarmujące

Naukowcy odkryli, że „szczyty” temperatury pochłaniania węgla – 18 stopni C i 28 stopni C dla roślin C3 i C4 – są już przekraczane w naturze. Oznacza to, że w wielu biomach ciągłe ocieplenie spowoduje spadek fotosyntezy.

„Poszczególne typy roślin różnią się odpowiedzi na temperaturę, ale wszystkie wykazują spadek fotosyntezy, gdy robi się zbyt ciepło” – powiedział współautor NAU, George Koch.

Przyszłe dwie dekady

Zdolność Ziemi do pochłaniania prawie jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla przez rośliny może zostać zmniejszona o połowę w ciągu następnych dwóch dekad przy obecnym tempie ocieplenia. Korzystając z danych z wież pomiarowych z przyszłych 20 lat w każdym większym biomie na całym świecie, zespół zidentyfikował punkt krytyczny temperatury, powyżej którego zdolność roślin do wychwytywania i magazynowania węgla atmosferycznego spada wraz ze wzrostem temperatury.

Nowe odkrycie

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim badają jeden możliwy sposób reakcji:

Program finansowany na dużą skalę w celu wdrożenia systemów bezpośredniego wychwytywania powietrza, które usuwają dwutlenek węgla bezpośrednio z otaczającego powietrza i bezpiecznie przechwytując go pod ziemią.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ