Pospieszalski ujawnia nowe fakty z przeszłości szefa WOŚP: co Owsiak robił w firmie, która była przykrywką dla wojskowego wywiadu!?

owsiak.jpg

Jan Pospieszalski ujawnia nieznane fakty z przeszłości szefa WOŚP. Zgodnie z relacją publicysty, Jerzy Owsiak, w czasach PRL pracował w firmie polonijnej „Carpatia” Jana Załuski, która była przykrywką dla wojskowego wywiadu. Sam Załuska, jak twierdzą eksperci, był wieloletnim konfidentem komunistycznego wywiadu, a w III RP pracował dla WSI.

Z rzeczy, które dzisiaj z perspektywy czasu widzę jako pewne tajemnicze punkty w biografii Jurka, to był jego kontakt z firmą polonijną, która jeszcze w czasach PRL, w drugiej połowie lat 80-tych, zatrudniała Jurka

— opowiada Pospieszalski w programie Anity Gargas „Zadanie Specjalne” w Telewizji Republika.

Myśmy wtedy ciułali na stare używane golfy diesle, a nagle się okazuje, że Jurek jeździ wielkim, wypasionym landroverem, ponieważ został zatrudniony w firmie polonijnej „Carpatia”. Jak większość firm polonijnych, prawdopodobnie ta również była zakładana przez ludzi resortu MSW, czyli ludzi służb specjalnych

— relacjonuje publicysta.

I dodaje:

Nie wiem co on tam robił w tej firmie polonijnej. Firma zajmowała się produkcją soku z aronii i czekolady. Na miłość Boga jedynego, Jurka zdolności witrażownicze czy plastyczne były tam kompletnie „ni priczom”. Wiem, że ta przyjaźń z firmą polonijną zakończyła się osadzeniem w więzieniu jej szefa, który już w latach 80., czy na przełomie lat 89/90 trafił do pudła.

Pospieszalski zastrzega, że nie wie jak wyglądały dalsze kontakty Owsiaka z „Carpatią”.

Jurek już wtedy był bardzo mocno zaangażowany w Wielką Orkiestrę. Nina Terentiew przygarnęła go z Walterem Chełstowskim do telewizji

— przypomina.

Telewizja Republika przytacza fragment raportu z likwidacji WSI świadczący o współpracy Załuski z II Zarządem Sztabu Generalnego LWP – wywiadem wojskowym PRL.

Zaczął jako student SGPiS. Został zwerbowany ze względu na to, że znał doskonale język niemiecki (…) i oprowadzał zagraniczne wycieczki orbisowskie, jak także opiekował się zagranicznymi studentami. Dla tego celu został zwerbowany, by na nich donosić. Ale był też biznesmenem w PRL i zakładał spółki polonijne. Lata 80-te to rozkwit jego działalności. Jego firmy były spore. Nie zajmowały się tylko branżą rolniczo-przetwórczą, ale też budowlaną

— opowiada w „TR” o Załusce Piotr Woyciechowski, były członek komisji weryfikacyjnej WSI.

Wśród firm, które założył Załuska była wspomniana przez Pospieszalskiego „Carpatia”.

To firma przykrycia dawnego Zarządu II Sztabu Generalnego, czyli wywiadu wojskowego, którego wieloletnim współpracownikiem był Jan Załuska

— zaznacza Woyciechowski.

Ekspert opowiada m.in., że „Carpatia” przeprowadzała w PRL remont seminarium duchownego w Przemyślu i siedziby biskupa Ignacego Tokarczuka, umożliwiając przy tym SB założenie urządzeń podsłuchowych.

Załuska był wielowymiarowym donosicielem i konfidentem. Nie tylko realizował czysto biznesowe operacje dla celów pozyskania pozabudżetowych środków finansowania służb, ale także donosił na hierarchię kościelną, relacjonował pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

— stwierdza Woyciechowski.

Jak relacjonuje, Załuska w lipcu 1989 r. podpisał umowę, na mocy której oddał swoje spółki, m.in. „Carpatię”, we władanie Zarządu Głównego Sztabu Generalnego. Dzięki nim wywiad plasował swoich ludzi za granicą i wykonywał operacje finansowe. W III RP, jak podaje Woyciechowski, Załuska pracował dla WSI, a obecnie działa jako przedsiębiorca w Wiedniu, ale prowadzi interesy również w Polsce.

Witold Gadowski przypomina, że w 2005 roku, jako pierwszy ujawnił przeszłość i sylwetkę Jana Załuski.

Zrobiliśmy to wraz z Przemkiem Wojciechowskim, w filmie o aferze biura maklerskiego „Sur5 Net”, które wypompowało 15 milionów dolarów z kont państwowych przedsiębiorstw Rafineria w Trzebini i Ciech. Brał w tym udział Jan Załuska zarejestrowany jako współpracownik II Zarządu Sztabu Generalnego LWP. Opisałem dokładnie przebieg jego pracy dla wywiadu PRL

— pisze Gadowski na Facebooku.

I dodaje:

Przy realizacji tego filmu miałem poważny wypadek samochodowy, nasz samochód uderzył w…wojskową ciężarówkę, skończyło się założeniem 60 szwów na moją twarz.

wpolityce.pl /telewizjarepublika.pl

43 KOMENTARZE

  • a ja myślę, że tak jak wszyscy przeciwnicy WOSP, gdy przyjdzie co do czego, to będzie o nią błagał.
   AntyOwsiakizm skończy się tam, gdzie stare pryki będą musiały dokonać wyboru pomiędzy państwowym, stalowym łóżeczkiem czy wygodnym, mięciutkim od WOSP.

   • Ile łóżek kupił WOŚP i gdzie stoją? Sprawdź ćwierćinteligencji ile „zbiera” Owsiak procentowo w stosunku do budżetu NFZ.

    • Bardzo inteligentne. Budżet NFZ jest na cały rok a Owsiak zbiera pieniądze 1 dzień.
     Poza tym z budżetu NFZ płaci się lekarzom za usługi lekarskie a ile z tego idzie na sprzęt – nie wiem. Pomnóż sobie (cały inteligencie) to co zbiera Owsiak przez 365 i wyjdzie ci jego rzeczywiste zaangażowanie.

     • To nie Owsiak głabiku AA zbiera tylko kilkadziesiąt tysięcy młodzieży w całym kraju, Owsiak organizuje logistykę za co bierze duży odsyp, 5 letni, średni zarobek przeciętnego Polaka

     • To nie Owsiak głabiku AA zbiera tylko kilkadziesiąt tysięcy młodzieży w całym kraju, Owsiak organizuje logistykę za co bierze duży odsyp, 5 letni, średni zarobek przeciętnego Polaka

   • a ciekawe co powiesz jak w szpitalu w Pszczynie chcieli przestawić łóżka do innej sali bo tam brakowało to ten Owsiak je zabrał ze szpitala.

 1. Żydo-komuna zainstalowana przez Stalina po wyrżnięciu Polskiej Elity zainstalowała swoją „elitę”. Czyli swoje pomioty. Obecnie pomioty pomiotów uczą Polaków jak być Polakami.

 2. Szkoda, że Pospieszalski jeszcze nie napisał, że Owsiak był Koreańczykiem z północy. Tak, tak, widziano Owsiaka jak szedł chodnikiem obok ambasady. To niezbity dowód, że jest Koreańczykiem.

 3. Owsiak należy do tego samego szamba co wałęsa, Jaruzelski, Kwaśniewski itd itd pies ich jebał róbmy swoje ale wiedzieć znać prawdę warto dlatego o tych małpach niech mówią dalej prawdę niech ją ludzie znają

  • nigdy bym dziecka nie wysłała żeby zbierało na tego pasożyta bo to te naiwne dzieci zbierają na owsiaka i jego biznes rodzinny

 4. Jakie WOŚP kupi?? To ludzie kupili ktorzy wrzucali do ouszek a Jurny Owsik tylko sie na tym dorobil. Ps. Z gory mowie ze wrzucalem do puszek Wosp.

 5. Niestety dobroczynność Owsiaka to jedynie przykrywka. Tak naprawdę to resortowe dziecko piorące głowy dzieciakom i nie tylko. Dobroczynność to najlepsza przykrywka dla tego typu działań. Dużo milionów spłynęło do kasy NFZ tylko po to by zapanować nad trudną młodzieżą ,która spontanicznie rzucała kamieniami w Jarocinie. Teraz ta młodzież ma cel – pomoc chorym. Więc nie jest już taka zła. Ma opiekuna więc nawet gdyby przychodziło komuś do głowy by się sprzeciwiać zostanie to zduszone w zarodku. Bardzo dużo pieniędzy zainwestowano by pan Owsiak był na tej pozycji której jest.

 6. a co wy zrobiliscie dla najbardziej potrzebujacych? za malo macie w skarpetach?do grobu nie zabierzecie!!!!pycha i zazdrosc!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Nie ma ludzi nie zastąpionych, więc Owsiak do domu a świeża krew być może odnowi i odpolityczni WOŚP,mnóstwo ludzi popiera to dzieło ale bez Owsiaka.

 8. Czyli św.Jerzy to kawał sykinkota jast.A spròbuj Owsiaka zapytać o te jego spòłki oszustwa itd..Skoczy na ciebie jak kundel ktòremu zabierasz kość

 9. Wara polskie katoliki od Owsiaka . Wszystkich potraficie opluć. Nikogo nie obchodzi kim był za PRL. Ważne że tworzy coś dobrego.

 10. owsiak zawsze yl cwaniakiem warszawskim
  teraz znalazl naiwnych ktorzy mu uwierzyli ludzie jak macie troche jeszcze rozumu
  to uruchomijcie rozum. nawet luzek nie chcial dac w podczas pademii
  wiem i szpitale maja tylko wypozyczona aparature on nic nie daje chociarz to nie jego a nasze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj