Dlaczego kanadyjska firma ma badać polskie złoża miedzi?

skura.jpg

Działania prowadzone przez kanadyjską spółkę Miedź Copper mogą mieć charakter spekulacyjny – twierdzi w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Skóra, były prezes KGHM Polska Miedź. W jego opinii kanadyjski inwestor może nawet przejąć pakiet kontrolny polskiej spółki.

Kilka dni temu KGHM Polska Miedź złożył odwołanie od decyzji Ministerstwa Środowiska, które koncesję na badanie złóż rud miedzi przyznało nie polskiej spółce, a kanadyjskiemu koncernowi Miedź Copper Corp.

Kontrowersyjna decyzja ministerstwa dotyczy obszaru Bytom Odrzański. Jest on niezwykle ważny z punktu widzenia KGHM, ponieważ złoża te bezpośrednio graniczą z obszarami, na których polska spółka już wydobywa rudę miedzi bądź prowadzi badania poszukiwawcze. Szacuje się, że w okolicach Bytomia Odrzańskiego zalegają ponad 2 miliardy ton rudy miedzi oraz spore pokłady srebra.

W pierwszej kolejności koncesję na tym obszarze powinien dostać KGHM. Zwłaszcza, że w kanadyjskiej spółce polski rząd nie ma swoich udziałów – komentuje decyzję ministerstwa Skóra. Twierdzi on, że spore znaczenie powinien mieć tutaj fakt, że w sąsiedztwie Bytomia Odrzańskiego KGHM prowadzi już badania i wydobywa miedź.

Krzysztof Skóra podkreśla również, że we władzach Miedzi Copper znajduje się Stanisław Speczik, były prezes zarządu polskiej spółki. Był on też wiceministrem skarbu państwa za rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Koszty budowy kopalni i huty są bardzo wysokie, zwłaszcza w obliczu podatku od kopalin. Trudno przypuszczać, by Miedź Cooper było stać na taką inwestycję. Działania prowadzone przez kanadyjską spółkę mogą mieć charakter spekulacyjny. Może okazać się, że holding ten poczeka, aż KGHM skończą się złoża miedzi i wtedy odsprzeda im z zyskiem swoje koncesje.

Były prezes polskiej spółki wskazuje też inny możliwy scenariusz. Wobec spadających cen akcji KGHM, Kanadyjczycy mogą starać się przejąć jego pakiet kontrolny.

Na razie władze polskiej spółki odwołały się od decyzji ministerstwa środowiska i oczekują korzystnego rozwiązania sprawy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ