Twój Ruch przeciwny koncertowi kolęd, ale „nie niesie na sztandarach nienawiści do Kościoła”

twoj Ruch.jpg

Koncert pieśni religijnych w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII we Wrocławiu spotkał się z reakcją lokalnych działaczy Twojego Ruchu. Wystosowali oni w tej sprawie list otwarty do prezydenta Rafała Dutkiewicza i dyrektora liceum Romana Kowalczyka.

Oto fragment apelu, wystosowanego przez lokalnych polityków z ugrupowania Janusza Palikota:

„Dlaczego z budżetowych pieniędzy, przeznaczonych na publiczną oświatę we Wrocławiu w państwowej szkole odbywają się koncerty i przedstawienia o charakterze religijnym? Jak to ma się do faktu, że publiczna oświata w Rzeczpospolitej Polskiej na mocy Konstytucji RP powinna mieć zagwarantowany neutralny światopoglądowo charakter?”

Na razie, list otwarty nie spotkał się z odzewem osób, do których został skierowany. Przewodniczący struktur partii we Wrocławiu Tomasz Czajkowski twierdzi natomiast, że ugrupowanie otrzymało listy z pogróżkami.

– Uważam nawet, że to [koncert kolęd, przyp. redakcja] fajna inicjatywa, tylko nie w szkole, nie za nasze pieniądze. To utrwala brak podziału pomiędzy państwem a kościołem. I my tylko o to walczymy – uzasadnia swoją inicjatywę Tomasz Czajkowski, przewodniczący Twojego Ruchu na Dolnym Śląsku.

Okazuje się, że sprzeciw wobec koncertu kolęd jest autorskim pomysłem partii. List otwarty nie powstał na skutek protestu samych uczniów szkoły czy też ich rodziców. Członkowie TR nie próbowali nawet dotrzeć do licealistów i dowiedzieć się, jakie mają zdanie na temat koncertu kolęd w ich szkole. Możliwa była przecież sytuacja, że wszyscy uczniowie poparli organizację koncertu, w którym część z nich przecież wystąpiła.

– Problem nie polega na tym, ile osób zgodziłoby się na taką inicjatywę, ale ile osób nie zgodziłoby się na to, jednak bałoby się mówić o tym, w ramach pewnej poprawności relacji pomiędzy Kościołem a państwem. Dlatego w ogóle nie powinniśmy zasięgać takiej opinii, ponieważ oficjalnie i tak nikt nie odważyłby się publicznie wypowiedzieć, że jest przeciwko – zaznacza lokalny działacz. – Musimy w imieniu tych, którzy się nie zgadzają, zgłaszać te sprawy. Nie niesiemy na sztandarach nienawiści do Kościoła. Ale jesteśmy za tym, żeby te relacje były fajnie poukładane.

Zatem dolnośląski Twój Ruch chce walczyć o prawa mniejszości, nie mając nawet pewności, czy one istnieją. Działanie w imieniu tych, którzy istnieją tylko potencjalnie, może budzić pewne wątpliwości, choć jak zaznaczył w rozmowie z nami Czajkowski, sprawy tej nie uważa za fundamentalną i specjalnie ważną.

Znamienne jest także to, że koncerty kolęd czy jasełka, odbywają się od dawna w większości dolnośląskich szkół. Takie listy otwarte Twór Ruch musiałby zatem „produkować hurtowo”. A hurtowego niezadowolenia z takiego stanu rzeczy nigdzie nie widać. Fakt, że dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego nr XVII jest Roman Kowalczyk, znany działacz Prawa i Sprawiedliwości, może z jednak tłumaczyć wybór przez polityków Twojego Ruchu akurat tej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj