Wydawca „Newsweeka” organizuje imprezę do spółki z magistratem Świdnicy

swidnica 2.jpg

Władze Świdnicy chcą wesprzeć finansowo imprezę współorganizowaną przez spółkę córkę niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer Media AG. Protestują działacze PiS.

Burza wokół V Ogólnopolskiego Kongresu Regionów rozpętała się podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Wtedy radny Robert Garstecki (PiS) poinformował o projekcie uchwały obywatelskiej, który dotyczy rezygnacji ze współorganizowania tej imprezy. Według niego, samorządu nie stać na dołożenie ponad 200 tys. zł do czegoś, co nie ma funkcji prospołecznej, a zajmuje się przede wszystkim promocją prezydenta miasta. Ponadto imprezę współorganizuje spółka Ringier Axel Springer Polska, która wydaje znany z antykościelnych publikacji „Newsweek Polska”. Świdniccy działacze PiS protestują.

– Kongres Regionów jest tak naprawdę świętem samorządowców, polityków i przedstawicieli biznesu, którzy znacznie częściej pojawiają się na wieczornych bankietach, finansowanych ze środków budżetowych miasta, niż na merytorycznych panelach dyskusyjnych i konwersatoriach, które są w tym czasie organizowane na terenie Świdnicy – uzasadnia Garstecki.

Głos zabrał zastępca prezydenta miasta – członek Platformy Obywatelskiej, który na swoim profilu facebook umieścił zdjęcia wykonane podczas kongresowych bankietów organizowanych w minionych latach. Uczestniczyli w nich członkowie PiS.

– Prezentując oficjalne zdjęcia z bankietów Kongresu Regionów, zwróciłem uwagę na to, ile lat świetlnych dzieli słowa wypowiadane przez radnych PiS i SLD od ich czynów i działań – powiedział w wywiadzie dla swidnica24.pl zastępca prezydenta Świdnicy.

Działacze PiS już rozpoczęli zbiórkę podpisów poparcia pod projektem.

– Jestem spokojny o to, że ta uchwała obywatelska zdobędzie największą pulę poparcia społecznego w dotychczasowej historii złożonych tego typu projektów w mieście – komentuje radny Garstecki.

W tej chwili pod uchwałą znajduje się już ponad 1000 podpisów. Zgodnie ze statutem miasta potrzeba ich co najmniej 200.

Działacze PiS zastanawiają się, czy prezydent miasta utożsamia się z antykościelnymi publikacjami w „Newsweeku”.

– W obliczu relacji łączących władze Świdnicy z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Diecezji Świdnickiej promowanie takich tytułów jak „Newsweek Polska”, który ostatnio niezwykle agresywnie, wręcz obcesowo, atakuje Kościół Katolicki jest kuriozalna i tym samym niestosowna – tłumaczy Łukasz Apołenis, sekretarz partii w regionie. I dodaje: – Prezydent Miasta, organizując Ogólnopolski Kongres Regionów, przyjmuje patronat medialny wskazywanego wydawnictwa, w pełni go tym samym legitymizując i wyrażając pośrednią aprobatę dla przekazywanych w jego tytułach treści.

Ksiądz Łukasz Ziemski informuje, że Świdnicka Kuria Biskupia nie zajmuje żadnego stanowiska w tej sprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj