Burmistrz Prusic Igor Bandrowicz: „Gosia, zabierz mu ten mikrofon!”. Awantura w powiecie trzebnickim [Tylko u nas]

trzebnica.png

O konflikcie starosty Waldemara Wysockiego (PiS) z działaczami PO i RwP pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem zachowanie opozycyjnych radnych nosi znamiona skandalu. Czy na kolejnej sesji będziemy świadkami rękoczynów?

Konflikt rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku, kiedy po wyborach samorządowych PiS stworzył koalicję w radzie powiatu wraz z ugrupowaniem Skuteczni Dla Rozwoju Marka Długozimy. Efektem było zastąpienie przez Waldemara Wysockiego (PiS) dawnego starosty Roberta Adacha (PO). O nieporozumieniach z tym związanych pisaliśmy między innymi TUTAJ

Do tej pory, mimo dużych emocji, konflikt odbywał się jednak w cywilizowany sposób. Robert Adach próbował wprawdzie podważyć wybór starosty i przewodniczącego rady, jednak odbywało się to za pomocą zgodnych z prawem działań. Mimo, że poparł go jego partyjny kolega, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, to Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił tę decyzję (o tym z kolei pisaliśmy TUTAJ )

Tym razem radni Platformy Obywatelskiej i Razem w Powiecie przekroczyli jednak pewne granice. Wystarczy wspomnieć, że w kulminacyjnym momencie radna Małgorzata Matusiak wyszarpywała przewodniczącemu mikrofon, zachęcana przez siedzącego na widowni burmistrza Prusic. Więcej obejrzeć można w poniższym materiale video:

Co było przyczyną awantury? O sprawie poinformował na facebooku starosta Waldemar Wysocki:

-Brak współpracy i poszanowania dla koleżanek i kolegów radnych spowodował, że odrzucono ważną dla rozwoju Powiatu uchwałę w sprawie zmian w budżecie Powiatu Trzebnickiego na 2015 r. Tym samym nie przyjęto do tak bardzo potrzebnego remontu drogi w Gminie Wisznia Mała – czytamy w oświadczeniu starosty trzebnickiego. – Jednocześnie odrzucono wniosek o przebudowę drogi Powidzko – Żmigród, przebudowę drogi Trzebnica – Sułów (do granic Powiatu), budowę drogi Osolin – Morzęcin Mały oraz dofinansowanie inwestycji budowy kanalizacji deszczowej w Korzeńsku. Trwający konflikt spowodował, że nie udzielono wsparcia dla młodzieży z jednej ze szkół zawodowych, umożliwiającej im wyjazd na miesięczną praktykę do Włoch.

Zupełnie inaczej przedstawia zaistniałą sytuację radna PO Marzanna Jurzysta – Ziętek. Według niej, chodzi o zemstę na jednym z radnych, w wyniku czego z planów inwestycyjnych wykreślono przebudowę drogi do Prusic. W obszernym oświadczeniu radna pisze m. in.:

-Droga Prusice nie jest akceptowana przez zarząd ponieważ Jan Hurkot – Członek Zarządu nie wyrażał zgody na darmowe przekazanie działki należącej do powiatu przy ul. Piwnicznej na rzecz gminy Trzebnica (co nastąpiło wobec sprzeciwu 11 radnych, w tym członka zarządu Jana Hurkota, po cichu i za plecami radnych). Nieodpłatne przekazanie działki wartej ok. 4 milionów złotych jest wyrazem niegospodarności Zarządu Powiatu Trzebnickiego. W związku z tym pan Jan Hurkot stał się osobą niepożądaną w zarządzie, tym samym przeszedł na stronę opozycji, a że pochodzi z Prusic – dlatego ta właśnie droga została usunięta z planów budżetowych, choć jest jedną z pierwszych na liście rankingowej, ma już podpisaną umowę z Wojewodą i zapewnione dofinansowanie. Zobaczymy co teraz zrobi zarząd, którą drogę „zdejmie” z budżetu by „ukarać” kolejnego radnego. Pan Starosta udostępnia wpisy o zrównoważonym rozwoju powiatu trzebnickiego, zachęca do współpracy i wspólnego działania, ale na tych pięknych słowach współpraca się kończy. Na sesji 8 kwietnia nie było współpracy – tylko jednostronna dyktatura! – Czytamy w oświadczeniu radnej.

Co na to starosta?

-Droga zostanie zbudowana, ale najpierw musimy renegocjować umowę z gminą Prusice. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miejscowość praktycznie za darmo otrzyma nową ulicę – mówi Waldemar Wysocki, zaznaczając że koalicji nie grozi rozpad: – Opozycja wykorzystała niezadowolenie radnego Hurkota z powodu konieczności przekazania działki przy ulicy Milickiej na rzecz inwestycji. Sam zainteresowany twierdzi jednak, że nie opuścił koalicji. Pani Jurzysta – Ziętek wykonuje polecenia PO. Widać na filmie, jak jest instruowana przez burmistrza Prusic. Tym samym zagłosowała przeciw budżetowi zakładającemu drogę w Szymanowie. Z tego wniosek, że raz broni interesu ludzi ludzi, a raz partii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj