Diagnoza społeczna 2015: Życie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku coraz bardziej stresujące

ratusz.jpg

**Ranking przedstawiony w raporcie z badania „Diagnoza społeczna 2015” wskazuje, że Wrocław jest 13. najlepszym do życia miastem w Polsce. 68% badanych wrocławian oceniło swoje miasto bardzo dobrze lub dobrze. Cztery lata temu stolica Dolnego Śląska była w zestawieniu 4 pozycje wyżej. Dolnośląskie w połowie stawki województw. Ale i w regionie, i w jego stolicy mieszkańcy fatalnie oceniają poziom stresu.**

Rada Monitoringu Społecznego pod przewodnictwem prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Janusza Czapińskiego, opublikowała raport Diagnoza Społeczna 2015, który prezentuje wyniki badań warunków i jakości życia Polaków. Wynika z niego, że Wrocław jest 13. miastem w kraju pod względem ogólnej jakości życia. W porównaniu do poprzedniego zestawienia z 2013 roku stolica Dolnego Śląska utrzymała pozycję, ale w porównaniu do 2011 roku spadła o 4 miejsca. 

Wrocław mógł spaść w ogólnym rankingu dlatego, że 13% badanych mieszkańców powiedziało, że w ostatnich miesiącach denerwowały ich decyzje i działania miejscowych władz. 

Polacy deklarują, że najlepiej żyje się w Poznaniu, później w Jeleniej Górze, a na trzecim miejscu znalazł się Kraków. Największy awans (przez ostatnie 4 lata) zanotowały Gliwice – o 20 miejsc, a na łeb na szyję spadło Opole – w dół o 14 pozycji. Z 19 na 4 lokatę wskoczyła stolica Warmii i Mazur, Olsztyn. Natomiast Zielona Góra w tym roku zwyciężyła dzięki awansowi o 13 pozycji w porównaniu do 2011 roku.

Ankieterzy pytali także mieszkańców miast o to, czy są bardzo zadowoleni lub zadowoleni z miejscowości zamieszkania. Prawie 68% badanych wrocławian odpowiedziało pozytywnie, co było 7. najwyższym wynikiem. W tej klasyfikacji wygrała Gdynia – nieco powyżej 87% zapytanych gdynian ocenia życie w tym mieście jako bardzo dobre lub dobre.

W klasyfikacji województw dolnośląskie zajęło 8. miejsce, poprawiając się przez ostatnie dwa lata o 2 pozycje. W przeszłości Dolny Śląsk najlepiej wypadł w 2009 roku, kiedy był 4. najlepszym do życia regionem. Tegoroczny ranking wygrało małopolskie, przed pomorskim i wielkopolskim. Polacy najsłabiej ocenili ogólny poziom życia w województwie świętokrzyskim – ostatnie miejsce w trzech ostatnich raportach.

Ankieterzy od marca do czerwca 2015 roku przepytywali gospodarstwa domowe (a konkretnie najlepiej zorientowaną osobą w sytuacji danego gospodarstwa) i wszystkich członków badanych gospodarstw, którzy ukończyli 16 rok życia. Do stworzenia syntetycznego ogólnego wskaźnika jakości życia badacze brali pod uwagę 8 wymiarów: poziom cywilizacyjny (np. poziom wykształcenia mieszkańców), dobrobyt materialny (np. posiadane nieruchomości), kapitał społeczny (np. frekwencja w wyborach), dobrostan psychiczny (np. poczucie szczęścia), dobrostan fizyczny (np. choroby), dobrostan społeczny (np. poczucie, że jest się szanowanym), stres życiowy (np. sytuacja w pracy lub małżeństwie), a także patologie (np. uzależnienia od alkoholu lub narkotyków).

W badanych wymiarach Wrocław najlepiej wypadł w dobrostanie cywilizacyjnym i psychicznym (8. miejsce), natomiast najgorzej w poziomie stresu życiowego (23. pozycja). Województwo dolnośląskie zajęło 3. miejsce w kategorii poziomu cywilizacyjnego, 5. w dobrobycie materialnym czy 4. w kapitale społecznym. Dolny Śląsk jest przedostatni w aspekcie dobrostanu fizycznego i najgorszy w Polsce pod względem poziomu stresu. 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj