Andrzej Duda w Bukareszcie: Nord Stream 2 to projekt polityczny, nie ma uzasadnienia gospodarczego

duda3.jpg

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z Klausem Iohannisem – prezydentem Rumunii. Dyskusja dotyczyła zacieśnienia współpracy pomiędzy oboma krajami, a także szerszego porozumienia państw pomiędzy morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym.

O wyniku rozmów prezydenci obu państw poinformowali na wspólnej konferencji prasowej. Klaus Iohannis podkreślił, że liczy na zacieśnienie współpracy w trakcie prezydentury Andrzeja Dudy:

-Jednoczy nas wiele wspólnych celów na arenie europejskiej i międzynarodowej, ale łączy nas też długa przyjaźń. Cieszy nas, że z Polską możemy realizować wspólne cele – mówił Klaus Iohannis.

Jako główne dziedziny współpracy, prezydent Rumunii wymienił bezpieczeństwo energetyczne i finansowe. Iohannis podkreślił, że obaj przywódcy są zgodni także w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo za wschodnimi granicami Unii Europejskiej. W tym kontekście wskazał sytuację na Ukrainie i chęć wsparcia dążeń niektórych państw do przyjęcia do Unii Europejskiej. Przede wszystkim Mołdawii, która w jego kraju uważana jest za integralną część Rumunii. Iohannis zadeklarował też, że posiada zbieżne z Dudą stanowisko w sprawie walki z terroryzmem – w szczególności z ISIS.

Andrzej Duda podziękował za wyjątkowo gościnne przyjęcie. Zaznaczył, że tragedia jaka miała miejsce w miniony weekend w Bukareszcie wstrząsnęła zarówno nim, jak i całą Polską. Zadeklarował, że polscy specjaliści w leczeniu oparzeń są gotowi pomóc ofiarom tragedii, jeżeli tylko zostanie wyrażona taka potrzeba.

Andrzej Duda potwierdził, że w trakcie rozmowy obaj prezydenci wyrazili zbieżne stanowisko w najbardziej kluczowych kwestiach:

-Cieszę się ogromnie, że Rumunia jest tradycyjnie przyjacielem Polski i jest otwarta na zacieśnianie współpracy. Rumunia jest naszym strategicznym partnerem, co potwierdziła dzisiejsza rozmowa – mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił między innymi o konieczności większego zaangażowania wojsk NATO w naszym regionie, co ocenił jako naturalne wobec rozszerzenia sojuszu. Ocenił, że powstanie stałych baz NATO powinno nastąpić w efekcie zeszłorocznego szczytu w Walii. Podkreślił, że będzie o to zabiegał zarówno podczas spotkania z prezydentami innych krajów regionu, jak i w trakcie przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Zaznaczył, że razem z Klausem Iohannisem będą reprezentowali wspólne stanowisko.

Kolejna kwestia, którą poruszono, to bezpieczeństwo energetyczne, w tym projekt Nord Stream 2:

-Nie mamy wątpliwości, że projekt ten nie powinien być realizowany. Nie ma on uzasadnienia gospodarczego, a jedynie polityczny – mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda ocenił, że oba kraje powinny pracować na rzecz rozwoju wspólnej infrastruktury – w tym nowych połączeń drogowych i kolejowych. Liczy na to, że uda się je realizować w ramach Unii Europejskiej, we współpracy z pozostałymi krajami regionu. W tym kontekście zaznaczył, że współpraca ta powinna być realizowana w szerszym kontekście, w ramach krajów leżących w regionie tzw. „Międzymorza” – pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj