Kontrowersje wokół nowelizacji Karty Polaka

karta.jpg

Dzięki zmianom w ustawie posiadacze kart będą mogli łatwiej ubiegać się o prawo do stałego pobytu i obywatelstwo. Środowiska kresowe przekonują jednak, że to nie do końca słuszna koncepcja.

Nowelizacja zakłada między innymi, że posiadacze Kart Polaka w nadzwyczajnych sytuacjach (casus Donbasu) będą chronieni przez państwo w takim samym stopniu, jak jego obywatele. Oprócz tego projekt zakłada, że jej posiadacze będą mogli za darmo ubiegać się o kartę stałego pobytu, a po roku czasu – o polskie obywatelstwo. To właśnie te zmiany wzbudzają największe kontrowersje wśród działaczy kresowych:

-Mnie zaniepokoił zwłaszcza jeden aspekt. Chodzi o zachęcanie Polaków do przesiedlenia się do Polski w obecnych granicach. Odwołam się do mojego projektu Centrum Powrotu Polaków. Mnie chodziło o umożliwienie powrotu tym naszym rodakom, którzy zostali zesłani, deportowani oraz przebywającym na terenach zagrożonych, objętych wojną – powiedział nam Krzysztof Grzelczyk, który projekt powstania Centrum Powrotu Polaków ogłosił w trakcie minionej kampanii wyborczej. – Inaczej mówiąc, dotyczyłoby to Polaków żyjących w Kazachstanie, Rosji i innych obszarach byłego ZSRR, ale poza granicami I RP. Ci, którzy żyją na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie powinni otrzymywać wsparcie ze strony Polski tak, aby ich prawa narodowe były tam w pełni respektowane i polskość była tam stale obecna.

W podobnym tonie wypowiada się między innymi Konfederacja Organizacji Kresowych, która wysłała do Sejmu pismo w tej sprawie. Organizacja zwraca w nim uwagę także na inne aspekty, jak na przykład niejasne warunki przyznania karty. Chodzi o to, że decyduje w tym przypadku kryterium językowe, jednak jego oceny ma według uznania dokonywać konsul. Członkowie FOK uznali taki stan rzeczy za upokarzający. Uważają, że za wystarczające powinno się uznać przedstawienie dokumentów potwierdzających polskie pochodzenie. Na razie posłowie z zespołu parlamentarnego do spraw Kresów, bo to oni byli adresatami pisma, nie przedstawili żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj