Orszaki Trzech Króli: manifestacja kultury chrześcijańskiej

orszak 3.jpg

Blisko 3 tysiące osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Wrocławia. W okolicy placu Dominikańskiego rozegrała się walka dobra ze złem, czyli aniołów z diabłami. Orszak zakończył się w rynku koncertem kolęd w wykonaniu zespołu Agalliasis.

Punktualnie o godzinie 12.30 orszak wyruszył spod katedry na Ostrowie Tumskim. Wzięło w nim udział około dwustu uczniów ze szkół katolickich i przedszkoli. Na scenie obok Nowego Targu młodzież z gimnazjum nr 49 wykonała etiudę „Na dworze Heroda”. Na ulicy św. Katarzyny wolontariusze ze sztabu Światowych Dni Młodzieży zbierali zapisy na noclegi dla pielgrzymów.

-Dziś ruszyło kilkaset orszaków w całej Polsce. Organizowane są już w małych i dużych miejscowościach. W organizację włącza się młodzież i seniorzy. Co ludziom daje taki przemarsz? To wyjście kultury chrześcijańskiej na ulicę. Liczba uczestników jest różna, wiele zależy od pogody – mówi Wojciech Janek ze Straży Ojcowskiej.

W tym roku orszakowi przewodniczyło hasło „Nade wszystko Miłosierdzie”, które pochodzi z homilii papieża Franciszka wygłoszonej w październiku. Ojciec Święty zachęca w niej do posłuszeństwa woli Bożej i przypomina, abyśmy się nie przeciwstawiali miłosierdziu. Tradycyjnym elementem każdego orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami. W tym roku rozdawano papierowe korony. Parę lat wcześniej śpiewniki z kolędami.

-Przemarsz to nie tylko przeżycia religijne, ale również duża frajda dla dzieci i rodziców. W czasach PRL panowały zawirowania w związku ze świętem. W latach 50. to był dzień wolny. Później Gomułka zniósł Święto Trzech Króli – opowiadają Ewa i Weronika, wrocławianki.

W pobliżu placu Dominikańskiego ustawiono scenę, na której anioły walczyły z diabłami. Całość symbolizowała walkę dobra ze złem. Przemarsz zorganizowała fundacja „Orszak Trzech Króli”. Jej głównym celem jest promowanie kultury polskiej oraz działań prorodzinnych. Na koniec wszyscy uczestnicy śpiewali kolędy z zespołem Agalliasis.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ