Finał akcji #RejestrujemyKamienice zorganizowanej przez TUMW

**Zainteresowanie stanem starych czynszówek przerosło oczekiwania Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Internauci zaproponowali około 70 kamienic, które ich zdaniem powinny znaleźć się w rejestrze zabytków. W wyniku głosowania wybrano pięć z nich.**

Pomimo wojennych zniszczeń we Wrocławiu wciąż istnieją tysiące pięknych kamienic – głównie z przełomu XIX i XX wieku. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia ogłosiło akcję, w wyniku której internauci mieli wybrać pięć z nich celem wpisania ich do rejestru zabytków. Pisaliśmy o tym [tutaj:](http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/3627-rejestrujemykamienice-ktore-z-nich-powinny-sie-znalezc-w-rejestrze-zabytkow).

Właśnie podliczono. W wyniku głosowania internauci wytypowali następujące obiekty:

1. Jedności Narodowej 86 – 334 głosy (u dołu, pierwsza od lewej)

2. Chińska 3c (13) – 310 głosów (u góry, po lewej)

3. Prądzyńskiego 13 – 284 głosy (u dołu, druga od lewej)

4. Sienkiewicza 96 – 284 głosy (u dołu, trzecia od lewej)

5. Bałuckiego 2 – 268 głosów (u dołu, czwarta od lewej)

Teraz dla wybranych kamienic zostaną sporządzone profesjonalne wnioski o wpis do rejestru zabytków. Nie wiadomo jeszcze, jaką decyzję podejmie konserwator. Nawet jeżeli obiekty faktycznie znajdą się w rejestrze, to nie oznacza to, że z miejsca odzyskają dawny blask. Mieszkańcy będą jednak mogli starać się o częściowe sfinansowanie prac remontowych.

>-Mamy nadzieję, że nasza akcja skłoni magistrat do zwiększenia nakładów finansowych na rewitalizację kamienic. Przy obecnym tempie inwestycji, na remont wszystkich musielibyśmy czekać blisko 300 lat. Wiele z tych budynków jest już w tak złym stanie technicznym, że nawet rok zwłoki może być bardzo kosztowny. Wrocławianie pokazali, że chcą, aby o kamienice miasto troszczyło się z większym przekonaniem i nie żałowało pieniędzy na ten cel – komentuje Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj