Rodzinna niedziela: wystawa “7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”

7 códów.jpg

W niedzielę, 13 marca, o godz. 10 Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu zachęca do zobaczenia wystawy “7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. Zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwoć przeczytania pierwszego zdania w języku polskim zapisanego w “Księdze Henrykowskiej”, oryginału Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, a także zobaczą plany architektoniczne Hali Stulecia. 

“7 cudów” symbolizuje obszary niepowtarzalnej kultury naszego regionu. Każdy dział przedstawiony jest poprzez charakterystyczne dla niego obiekt i eksponaty. 

Krajobraz – zabierze gości do najstarszych części Wrocławia, Zamku Piastów Śląskich w Brzegu czy opactwa cystersów w Lubiążu. “Śląsk – językowa wieża Babel” – to właśnie tutaj zobaczymy “Księgę Henrykowską”, a nawet usłyszymy jej fragmenty czytane przez lektorów w 4, na przestrzeni wieków typowych dla tego regionu, językach: polskim, czeskim, niemieckim i łacińskim. W sekcji dotyczącej sztuki przedstawione zostały odzyskane dzieła, które zostały zrabowane po II wojnie światowej, m.in. obraz Lucasa Cranacha “Madonna pod jodłami”. W części poświęconej nauce czekają na nas pierwszy wrocławski mikroskop (Purkyniego) i marsjański łazik zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. “Halę Stulecia” zwiedzimy w dziale architektury, a postać św. Jadwigi przybliży nam część o religii. Sekcja “Spotkanie” nawiązuje do wielokulturowości naszego miasta i okolic. 

Wystawę można zwiedzać od 3 lutego – 14 maja 2016, codziennie z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ