Jest jeszcze 1,5 tys. symboli komunizmu

pomniki komuny.jpg

W sejmie trwają prace nad ustawą dekomunizacyjną, a w samorządach trwają przymiarki do realizacji nowych zadań.

W Krakowie np. jest już 27-punktowa lista nazw ulic wymagających zmiany patrona. Prace dekomunizacyjne zapewne ruszą w drugiej połowie roku. Według nowych przepisów, które najpewniej zaczną obowiązywać w czerwcu, nazwy ulic „nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm”. Chodzi zarówno o już funkcjonujące, jak i nadawane nazwy. Ustawodawca, dał samorządom rok na uporządkowanie przestrzeni publicznej.

Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zmiany konieczne są na ulicach Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika. W całej Polsce takich nazw jest ok. 1,5 tys.

Ustawa zakłada, że postępowania sądowe i administracyjne związane ze zmianą nazwy ulicy będą wolne od opłat, a dokumenty zachowają aktualność do czasu upływu daty ważności. Inicjator ustawy, senator Robert Mamątow (PiS) przyznaje, że część opłat poniosą obywatele, jak chociażby koszty zmiany wizytówek i pieczątek, a część samorządy i skarb państwa.

autor: Janusz Wolniak

źródło: http://nowa.gazetaobywatelska.info/materials/5704d72d41758cbf3166f5a6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj