Relacja ze spotkania z Kornelem Morawieckim we Wrocławiu

kornel morawiecki 3.jpg

Fundacja „Przyszłość Pokoleń” była organizatorem spotkania z marszałkiem seniorem Kornelem Morawieckim.

Sala  w klubie „Konspira” 6 kwietnia nie pomieściła wszystkich chętnych. Poseł dzielił się z słuchaczami swoimi przemyśleniami nie tylko na temat aktualnej polityki, ale również ukazywał jaką rolę we współczesnym świecie powinno pełnić Państwo. Padło wiele pytań, na które jak zwykle z wrodzoną sobie werwą odpowiadał Morawiecki.

Polska w Europie

Mówiąc o tym jaką rolę odgrywa dzisiaj Polska w Europie, podkreślał, że jest ona łącznikiem między wschodem a zachodem. W tej mierze możemy wiele dokonać. Powinniśmy naszą solidarność zamienić na solidarność europejską. Ważne jest też w dobie idącej fali sekularyzacji, żeby od nas poszedł w świat nowy impuls na sens świata, innego spojrzenia na nasze ludzkie duchowe możliwości. Prawda, dobro, to podstawowe wyróżniki. Naród, który to ma, jest wielkim narodem.

Nowa konstytucja

Świat XXI wieku, to świat stający wobec nowych wyzwań, ale i zagrożeń. To wymaga stworzenia nowej konstytucji. Muszą być inaczej rozłożone akcenty pełnienia ról społecznych. Mamy dzisiaj w świecie ogromne bieguny rosnącego bogactwa, wielką rolę mediów i słabnącą w odczuciu społecznym politykę. Pieniądze, media  i władza, to kwestie, które muszą ze sobą współgrać. W sejmie został powołany zespół ds. Konstytucji, trzeba dążyć do tego zadania została powołana Komisja sejmowa z pełnymi uprawnieniami.

Rola pracy

Zmienił się dzisiaj charakter naszej pracy. Nasze potrzeby są często zaspokojone bez pracy. Tradycyjna praca wobec robotyzacji i automatyzacji jest już inna. Musimy wytworzyć nowe mechanizmy, tj. budowanie wzajemnych relacji, uczenia się. Współczesny człowiek wytwarza dobra, których nie jest w stanie skonsumować, w tym górę żywności. Żyjemy w świecie ogromnych zdolności wytwórczych człowieka.

Sprawiedliwość

1% populacji ma więcej dóbr niż wszyscy pozostali. Ta nierówność jest problemem świata. 800 mln ludzi głoduje. I jest to też problem, że wielu ludziom nie można tej elementarnej żywności dostarczyć. Wynika to też z przyczyn braku infrastruktury moralnej. My Europejczycy wyrośliśmy z chrześcijaństwa i dajemy pewien standard dla świata.

autor: Janusz Wolniak

źródło: http://nowa.gazetaobywatelska.info/materials/570639b241758cbf3166f8c2

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ