Zatrudnianie radnych miejskich w administracji samorządowej i spółkach miejskich sposobem na rządzenie Wrocławiem?

dutkiewicz 1.jpg

Po sejmiku wojewódzkim nadchodzi czas na radę miejską Wrocławia. Być może Rafał Dutkiewicz straci większość już w najbliższych dniach. Stabilne do tej pory koalicje przeżywają kryzys także w innych miastach.

O początkach problemów koalicji prezydenta Wrocławia z działaczami Platformy Obywatelskiej pisaliśmy między innymi tutaj:  W przytaczanym artykule wspomnieliśmy między innymi, że sądny dzień dla rządów Rafała Dutkiewicza nastąpi 21 kwietnia. Wtedy bowiem we wrocławskiej radzie miejskiej odbędzie się głosowanie nad absolutorium dla prezydenta Wrocławia. Do tego czasu najpewniej będzie już wiadomo, jaki będzie wynik głosowania.

W zeszłym tygodniu konferencję prasową zwołał poseł Michał Jaros, który skarżył się na brak dialogu w partii. Posłowi, który podobno zastanawia się nad przejściem do Nowoczesnej, towarzyszyło kilku radnych. Wśród nich był na przykład Paweł Rańda, który parę dni potem opuścił Platformę Obywatelską. Swoją decyzją chciał on zachęcić do podobnego działania koleżanki i kolegów z partii. O kulisach politycznej lojalności sporo powiedziała natomiast Katarzyna Obara, która wielokrotnie szła pod prąd w trakcie kontrowersyjnych uchwał.

„Kastrowanie demokracji w RM trwa od wielu lat: zatrudnianie radnych miejskich w administracji samorządowej i spółkach miejskich odbiera im niezależność! Który pracownik zagłosuje przeciwko swojemu szefowi?! Musiałby być samobójcą. Tylko w ostatnich miesiącach kilku radnych zostało w ten sposób “kupionych”. Ludzie są ułomni, a władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie” – napisała Katarzyna Obara na fejsbuku podczas dyskusji, do której doszło na profilu Marcina Torza – dziennikarza Super Expressu.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że Paweł Rańda od początku marca jest dyrektorem Wydziału Sportu, Turystyki i Rekreacji w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Czy lukratywne posady sprawią, że Rafał Dutkiewicz utrzyma swoją większość w radzie miasta?

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ