Kazimierz Ujazdowski: potrzeba konsekwentnej realizacji zasad pomocniczości i proporcjonalności poprzez tworzenie oszczędnego, przejrzystego, dobrego prawa

ujazdowski 4.jpg

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata przed jutrzejszym głosowaniem na temat sprawozdania rocznego 2012-2013 w sprawie pomocniczości i proporcjonalności. W imieniu Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) głos zabrał jej wiceprzewodniczący, europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

 

„Fakt, że instytucje europejskie deklarują przestrzeganie zasady pomocniczości i proporcjonalności nie oznacza, że musimy się zadowalać obecnym stanem rzeczy” – powiedział wiceprzewodniczący AFCO.  Ujazdowski pochwalił raport, zaznaczając, że zarówno jego część analityczna jak i reformatorska zasługują na uznanie. „Potrzeba większej konsekwencji – realizacja zasady pomocniczości oznacza oszczędne, dobre prawo, bez centralizmu i arbitralności, bez nadmiernej biurokracji, za to z większą energią i konkurencyjnością w Europie i państwach członkowskich” – dodał Ujazdowski.

 

Zdaniem europosła PiS należy rozważyć kwestię wydłużenia okresu implementacji zasady pomocniczości przez parlamenty narodowe oraz potrzebne są jednolite kryteria, w realizacji czego niezbędna jest kooperacja parlamentów narodowych wszystkich członków UE.  Ponadto istotna jest większa odwaga i otwartość ze strony Parlamentu Europejskiego, który nie powinien traktować parlamentów narodowych jako konkurentów.

 

„Wierzę, ze Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, a jej wkład będzie z pożytkiem dla oszczędnej, dobrej legislacji, łącznie z zagwarantowaniem mechanizmu tzw. czerwonej kartki, który pozwoli parlamentom narodowym na blokowanie złego ustawodawstwa” – zakończył europoseł PiS.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj