Ramie w ramię z komunistami – europosłowie PO i PSL za rezolucją przeciwko Polsce

parlament europejski.jpg

Rezolucja w sprawie sytuacji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego została przegłosowana jako jeden z ostatnich punktów posiedzenia parlamentu europejskiego. Wezwanie do realizacji zaleceń Komisji Weneckiej było inicjatywą przedstawicieli socjalistów, chadeków, zielonych, lewicy i liberałów.

Za przyjęciem dokumentu głosowało 513 europosłów, 142 było przeciw. Rezolucja została wsparta między innymi przez polskich europosłów wywodzących się z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Znaleźli się oni w tak doborowym towarzystwie jak Francuska Partia Komunistyczna, Komunistyczna Partia Czech i Moraw czy Portugalska Partia Komunistyczna. Czego dotyczy rezolucja?

„Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane” – czytamy w treści dokumentu.

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości nie mają złudzeń, że rezolucja jest działaniem szkodliwym:

Przegłosowano rezolucję, która jest absurdalna, szkodliwa nierzetelna i przeciwskuteczna. Jest absurdalna w sytuacji, gdy wybuchają bomby, jest kryzys migracyjny i zagrożenie brexitu. Parlament europejski zajmuje się problemem, który nie jest problemem – mówił podczas konferencji prasowej prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Jeszcze przed głosowaniem głos zabrał Donald Tusk, szef rady europejskiej. Tłumaczył on, że polski rząd sam jest sobie winien zaistniałej sytuacji:

– Mam taką radę, chociaż nie jestem doradcą polskiego rządu i nie sądzę, by polski rząd był zainteresowany moimi radami, ale to jest rada o charakterze uniwersalnym: jeśli władza nie chce, aby międzynarodowa opinia publiczna zajmowała się jej działaniami, to niech nie dostarcza pretekstu. Dzisiaj tych pretekstów jest aż za dużo – powiedział Donald Tusk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj