Powiat kłodzki: Wraca sprawa „suchych zbioroników”, które mają kosztować 250 mln zł

rzgw.jpg

Zgodnie z założeniami „Programu dla Odry 2006” , cztery suche zbiorniki mają powstać w Krosnowicach, Boboszowie, Roztokach Bystrzyckich oraz na terenie Szalejowa Górnego. Łączny koszt ich budowy wyniesie kilkaset milionów złotych. Ile dokładnie – nie wiadomo, bo szacowane koszty co jakiś czas wzrastają. Ostatnio mówi się o 250 mln zł. Dla mieszkańców Szalejowa Górnego ta inwestycja to kolejny „Miś” za publiczne pieniądze.

Z planami tamy przestawionymi przez RZGW Wrocław mieszkańcy powiatu kłodzkiego walczą od 2014 roku. W ich przekonaniu inwestycja jest bezsensowna i przede wszystkim będzie zagrażać ich bezpieczeństwu. Poza tym mają być wywłaszczeni ze swoich posiadłości. Swoimi uwagami podzielili się na spotkaniu z pracownikami RZGW dwa lata temu. Założyli również profil na facebooku: https://www.facebook.com/suchyzbiornikszalejow/?fref=ts

Następnie chcąc zablokować realizację inwestycji podjęli szereg kroków prawnych.

Decyzję w sprawie uwarunkowań środowiskowych w związku przedsięwzięciem budowy zbiornka na rzece Bystrzyca Dusznicka w Szalejowie Górnym wydałała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Mieszkańcy odwołali się jednak od niej i zażądali dostępu do akt. Strony mogą się z nimi zapoznać. Informacja dostępna jest tutaj: http://www.klodzko.pl/images/aktualnosci/2016/zawiadomienie_GDOS.pdf

Dwa lata temu o sprawie planowanych wywłaszczeń w związku z tą inwestycją i spotkaniem z pracownikami RZGW Wrocław pisaliśmy tak:

W dramatycznej sytuacji są obywatele, którzy kupili na kredyt grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych.

-Chciałem postawić dom. Nie wiem co teraz, nie wiem, co mam robić – mówił Dawid Szczepański.

Janusz Przytocki niedawno otrzymał pozwolenie na budowę domu na terenie, z którego ma zostać wywłaszczony. Pytał, dlaczego w takim razie to pozwolenie dostał i nikt go nie poinformował, że RZGW planuje inwestycję.

Urzędnicy nie wiedzieli również, czy działki mieszkańców, zostaną wycenione przez rzeczoznawcę jako grunty rolne, ponieważ w związku z inwestycją zmieni się plan przestrzenny zagospodarowania terenu.

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ