Czy Rafał Dutkiewicz utrzyma większość w sejmiku?

bartłoiej Ciezyjski.jpg

Ostatnie tygodnie  na Dolnym Śląsku upłynęły pod znakiem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w dolnośląskim sejmiku wojewódzkim i radzie miejskiej Wrocławia. W obu przypadkach przedstawiciele Platformy Obywatelskiej opuścili swoją partię i zadeklarowali lojalność Rafałowi Dutkiewiczowi. Czy utrzyma on stabilną większość?

Najpierw radni PO z sejmiku wojewódzkiego, z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele, utworzyli koalicję z ludźmi Rafała Dutkiewicza, PSL-em i Bezpartyjnymi Samorządowcami. Potem po stronie prezydenta Wrocławia stanęła grupa radnych miejskich wywodzących się z Platformy, którzy wstąpili do Nowoczesnej. O powstaniu tej koalicji prezydent Wrocławia poinformował w towarzystwie Ryszarda Petru.

Pisaliśmy o tym tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/967

Może się jednak okazać, że tryumf prezydenta Dutkiewicza nie potrwa długo. Zanim zaczęło mówić się o utracie większości w radzie miejskiej (http://wdolnymslasku.com/node/982) pojawiły się pierwsze sygnały o problemach koalicji w sejmiku. Obecnie obejmuje ona polityków związanych z Rafałem Dutkiewiczem, Platformą Obywatelską (zrezygnowali oni z członkostwa w PO, aby nadal tworzyć koalicję z Dutkiewiczem), Bezpartyjnymi Samorządowcami (dawniej związani z Dutkiewiczem, ale startowali osobno gdyż nie godzili się na koalicję z PO), oraz PSL-em. Z tej ostatniej partii odejście zapowiedziała jednak radna Grażyna Cal. Gdyby tak się stało, koalicja straciłaby większość. Wtedy z odsieczą może z kolei przyjść Marek Dyduch, radny SLD.

– Trzymamy kciuki za Marka Dyducha – deklaruje Bartłomiej Ciążyński, przewodniczący wrocławskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. –  Teraz sytuacja zależy od niego. Wolimy, aby powstał klub PSL – SLD, ale póki co wszystko rozbija się o to, czy w sejmiku powstanie koalicja – choć wolę to nazywać porozumieniem. Wszystko wyjasni się na najbliższej sesji sejmiku.

Większość zostałaby utrzymana, jednak czy koalicja pięciu klubów może zagwarantować stabilność rządów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj