Czy Rafał Dutkiewicz utrzyma większość w sejmiku?

bartłoiej Ciezyjski.jpg

Ostatnie tygodnie  na Dolnym Śląsku upłynęły pod znakiem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w dolnośląskim sejmiku wojewódzkim i radzie miejskiej Wrocławia. W obu przypadkach przedstawiciele Platformy Obywatelskiej opuścili swoją partię i zadeklarowali lojalność Rafałowi Dutkiewiczowi. Czy utrzyma on stabilną większość?

Najpierw radni PO z sejmiku wojewódzkiego, z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele, utworzyli koalicję z ludźmi Rafała Dutkiewicza, PSL-em i Bezpartyjnymi Samorządowcami. Potem po stronie prezydenta Wrocławia stanęła grupa radnych miejskich wywodzących się z Platformy, którzy wstąpili do Nowoczesnej. O powstaniu tej koalicji prezydent Wrocławia poinformował w towarzystwie Ryszarda Petru.

Pisaliśmy o tym tutaj: https://wdolnymslasku.com/node/967

Może się jednak okazać, że tryumf prezydenta Dutkiewicza nie potrwa długo. Zanim zaczęło mówić się o utracie większości w radzie miejskiej (https://wdolnymslasku.com/node/982) pojawiły się pierwsze sygnały o problemach koalicji w sejmiku. Obecnie obejmuje ona polityków związanych z Rafałem Dutkiewiczem, Platformą Obywatelską (zrezygnowali oni z członkostwa w PO, aby nadal tworzyć koalicję z Dutkiewiczem), Bezpartyjnymi Samorządowcami (dawniej związani z Dutkiewiczem, ale startowali osobno gdyż nie godzili się na koalicję z PO), oraz PSL-em. Z tej ostatniej partii odejście zapowiedziała jednak radna Grażyna Cal. Gdyby tak się stało, koalicja straciłaby większość. Wtedy z odsieczą może z kolei przyjść Marek Dyduch, radny SLD.

– Trzymamy kciuki za Marka Dyducha – deklaruje Bartłomiej Ciążyński, przewodniczący wrocławskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. –  Teraz sytuacja zależy od niego. Wolimy, aby powstał klub PSL – SLD, ale póki co wszystko rozbija się o to, czy w sejmiku powstanie koalicja – choć wolę to nazywać porozumieniem. Wszystko wyjasni się na najbliższej sesji sejmiku.

Większość zostałaby utrzymana, jednak czy koalicja pięciu klubów może zagwarantować stabilność rządów?

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ