Katolik w dryfującej nowoczesności. Spotkanie z o. Maciejem Ziębą OP

jutro.jpg

Gościem Klubu „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu będzie ojciec Maciej Zięba – dominikanin, teolog, filozof, publicysta, twórca i dyrektor Instytutu Tertio Millennio, w latach 1998–2006 Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. W czasach przed zakonnych zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej w PRL, za co w wolnej Polsce odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z nominacji Jana Pawła II członek Synodu Biskupów Europy oraz konsultor Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Organizator i w latach 2007–2010 dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W 1989 tworzył w „Gazecie Wyborczej” rubrykę religijną „Arka Noego”. W latach 1990–1995 dyrektor dominikańskiego wydawnictwa W drodze.

Urodzony we Wrocławiu, uzyskał magisterium z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, był także wiceprezesem tutejszego Klubu Inteligencji Katolickiej. W ubiegłym roku powrócił do rodzinnego miasta. Mieszka we wrocławskim klasztorze ojców dominikanów.
__________________________________________________________

Przyczynkiem do dyskusji będzie ostatnia książka naszego gościa pt. „Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie”.

„Europę ukształtowało chrześcijaństwo, kto temu przeczy, zasługuje na pałę z historii”, ten cytat Autor zaczerpnął od prof. Krzysztofa Pomiana, którego trudno posądzać o krzewienie kościelnego imperializmu. Co może ono zaproponować współczesnej postmodernistycznej Europie? Czy Kościół jako wspólnota ponadpolityczna powinien się wiązać z jakąkolwiek polityczną formacją? Jak rozwiązać rosnące jak grzyby po deszczu gospodarcze i polityczne kłopoty? Czy obecność religii na forum publicznym prowadzi do nietolerancji, dyskryminacji i przemocy? Jak poszukiwać porozumienia z ludźmi, którzy sytuują się na zewnątrz Kościoła i są otwarci na dialog? To tylko kilka z licznych pytań, na które próbuje odpowiedzieć Autor tej książki, znawca nauki społecznej i nauczania Jana Pawła.

Dyskusję poprowadzi prof. Mieczysław Inglot – literaturoznawca, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, który pragnie skupić uwagę również na problemie relacji religii do współczesnej kultury i nauki.

Zapraszamy już w środę 27 kwietnia na godz. 18. do księgarnio-kawiarni Tajne Komplety (Wrocław, ul. Przejście Garncarskie 2).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ