Moździerz RAK trafi na wyposażenie Wojska Polskiego

Mozdzierz_RAK.JPG

Wojsko Polskie zakupi z Huty Stalowa Wola 96 pojazdów wojskowych. Umowa podpisana została w czwartek. Była przy tym obecna premier Beata Szydło.

Chodzi o 64 moździerzy samobieżnych RAK i 32 wozów dowodzenia. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Armia dostanie nowy sprzęt do 2019 r. Wozy zostaną przekazane batalionom zmechanizowanym w Międzyrzeczu, Szczecinie i Rzeszowie. HSW zarobi na kontrakcie 968,3 mln zł. Umowa obejmuje również pakiet szkoleniowy, gwarancję na trzy lata i pełną dokumentację techniczną.

Szefowa rządu zapewniła, że na zamówieniu skorzysta nie tylko Wojsko Polskie i Stalowa Wola, ale także polska gospodarka. Zdaniem premier ważne jest, aby gospodarka naszego kraju budowana była w oparciu o potencjał rodzimy. Polska armia powinna dysponować najlepszym i najnowocześniejszym sprzętem, który będzie produkowany w polskich firmach z wykorzystaniem polskiej myśli technicznej i inżynierskiej.

RAK to samobieżne działo polowe zaprojektowane przez Hutę Stalowa Wola. Pojazd wyposażony jest w zamontowany w wieży moździerz o kalibrze 120 mm, który może strzelać na wprost, a także pod kątem od -3 do 80 stopni. Moździerz jest ładowany automatycznie. System kierowania ogniem jest cyfrowy. Załoga wozu liczy 2 żołnierzy, ale RAK może walczyć również jako pojazd bezzałogowy, któremu rozkazy będą wydawane zdalnie. RAK poruszać się będzie – w zależności od wersji – z pomocą napędu gąsienicowego lub kołowego na podwoziu KTO Rosomak.

Foto: PW2, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

źródło: http://online.pl/265-mozdzierz-rak-trafi-na-wyposazenie-wojska-polskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj