Brytyjscy naukowcy: jedzenie łososia w ciąży zmniejsza ryzyko astmy u dziecka

łosos.jpg

Dzieci kobiet, które podczas ciąży odżywiały się łososiem, mają mniejsze szanse zachorować na astmę. Wynika to z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z uniwersytetu w Southampton. Wstępne rezultaty badań przeprowadzonych przez zespół kierowany przez prof. Philipa Caldera przedstawiono na Kongresie Biologii Eksperymentalnej w San Diego (USA).

Łosoś, podobnie jak inne tłuste ryby morskie, zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Są one konieczne, aby płód prawidłowo rozwijał się w łonie matki. Do takich ryb należą – poza łososiem – m.in. makrela, halibut i śledź.

Przebadano dwie grupy kobiet w ciąży. W pierwszej grupie kontrolnej kobiety jadły łososia dwa razy w tygodniu. W grupie drugiej łosoś w ogóle nie znalazł się w jadłospisie. Dzieci wszystkich biorących udział w eksperymencie kobiet zostały poddane testom na alergię. Badania przeprowadzono dwukrotnie – po ukończeniu sześciu miesięcy, a następnie pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia. Dzieci, których matki podczas ciąży jadły łososia, rzadziej chorowały na astmę.

Zdaniem prof. Caldera i jego kolegów dowodzi to, że odżywianie się matki ma wpływ na zdrowie dziecka. Badania brytyjskiego naukowca koncentrują się na metabolizmie i działaniu kwasów tłuszczowych.

Czytaj: Likwidacja składek na ZUS ? Abramowicz : czas skończyć ze zryczałtowanym ZUS

Zdjęcie: domena publiczna

źródo: http://online.pl/node/204

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj