Hartwell: Rosja chce doprowadzić do rozłamu w UE

putin.jpg

Christopher Hartwell, szef Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, powiedział, że żywotnym interesem Rosji jest dzielenie państw członkowskich UE. Jego zdaniem Moskwa prowadzi grę, która obliczona jest na rozbicie europejskiej wspólnoty.

Narzędziami, którymi posługuje się Rosja, są ceny gazu, sankcje i relacje gospodarcze z Niemcami i Francją. Przez to, że Europa nie prezentuje jednomyślnego stanowiska, Rosja ma wolną rękę np. w kwestii Ukrainy i Syrii.

Jako przykład działań mających na celu zachwianie europejskiej solidarności Hartwell wskazał kwietniowe referendum w Holandii w sprawia zawarcia przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Przeciwko wypowiedziało się 61% głosujących. Szef CASE podkreślił, że Rosja zaangażowała sporo pieniędzy, aby wykreować wrażenie, że zawarcie umowy będzie niekorzystne dla Holandii.

Przeciwnicy ratyfikacji układu twierdzą, że otwiera on drogę do członkostwa Ukrainy w UE. Pod wnioskiem o rozpisanie referendum podpisało się ponad 400 tys. Holendrów. Eurosceptycy atakują UE za brak demokracji i parcie do rozszerzenia wspólnoty.

Czytaj: Sanocki: patologia polega na tym, że „oddano” autostrady różnym Kulczykom

 

 

źródło: 

http://online.pl/244-hartwell-rosja-chce-doprowadzic-do-rozlamu-w-ue

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj