Polscy uczeni ratowali zabytki w Syrii

syria 1.jpg

Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego byli pierwszymi zagranicznymi uczonymi, którzy przybyli do ruin Palmyry, starożytnego miasta w Syrii, już kilka dni po wyzwoleniu z rąk Państwa Islamskiego. Wyniki badań o charakterze konserwatorskim zaprezentowali konserwator dzieł sztuki Bartosz Markowski i archeolog Robert Żukowski (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW).

W pracach, które potrwały od 7 do 17 kwietnia, Polacy współpracowali z Syryjczykami. W tym czasie odnaleziono i zabezpieczono większość fragmentów ok. 130 zabytków spośród 200 rzeźb, które znajdowały się na parterze muzeum w Palmyrze. Tylko cztery rzeźby uniknęły zniszczenia. Budynek muzeum to obecnie ruina na skutek kilkukrotnych bombardowań. Dodatkowo islamscy fundamentaliści przy pomocy młotów niszczyli detale figur, przede wszystkim twarze. Fragmenty starożytnych rzeźby wymieszane były z gruzem, potłuczonym szkłem i resztkami mebli.

Polscy uczeni przyjrzeli się również skali zniszczeń w antycznych ruinach. Markowski ocenia, że będzie można je odbudować, choć pochłonie to olbrzymie środki, a części szkód nie da się już naprawić. Palmyra nigdy nie wróci do stanu sprzed wojny. Prof. Michał Gawlikowski przypomniał jednak, że jak dotąd badania wykopaliskowe odsłoniły tylko 20% antycznej metropolii.

Polscy archeolodzy są silnie związani z Palmyrą, antycznym miastem, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Specjalna ekspedycja UW pracowała w ruinach w latach 1959-2011. Prace ustały z powodu wybuchu wojny domowej. W 2015 r. ruiny zostały zdewastowane przez bojowników ISIS. Póki co powrót Polaków nie jest planowany. Markowski podkreślił, że kwietniowy rekonesans jest tylko wstępem do badań restauratorskich. Dodał, że Syryjczycy byli bardzo zadowoleni z pomocy polskich uczonych.

Czytaj: Niewygodni świadkowie historii Joanna i Andrzej Gwiazda

żródło: http://online.pl/238-polscy-uczeni-ratowali-zabytki-w-syrii

Foto: Mappo, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj