Niemieckie wojsko będzie stacjonować na Litwie?

niemcy1.jpg

ens Flonsdorff, rzecznik ministerstwa obrony Niemiec, potwierdził w piątek doniesienia prasowe, że reprezentowany przez niego resort sprawdza możliwości wysłania wojsk na Litwę. Żołnierze Bundeswehry mieliby wzmacniać wschodnią flankę NATO i pełnić rolę odstraszającą wobec Rosji. Juozas Olekas, minister obrony Litwy, oświadczył, że deklaracja Niemiec to wyraz solidarności.

Flosdorff poinformował, że Niemcy chcieliby odgrywać główną rolę w wielonarodowej brygadzie o rotacyjnym charakterze. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie podjęta zostanie na szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie.

W 1997 r. NATO zawarło z Rosją umowę, w myśl której w Europie Środkowej i Wschodniej nie mogą stacjonować na stałe większe siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na szczycie NATO w 2014 r. przewidziano, że utworzona zostanie tzw. szpica, czyli oddziały szybkiego reagowania, zdolne do akcji w ciągu 48 h. Rok później zwiększono liczbę tych wojsk z 13 tys. do 40 tys. Z doniesień niemieckiej prasy wynika, że podczas tegorocznego szczytu w Warszawie przyjęte zostaną ustalenia w sprawie rotacyjnego stacjonowania w Polsce, Rumunii i krajach bałtyckich batalionu NATO w sile do 1000 żołnierzy.

Przypomnijmy, że w lutym 2017 r. USA rozpocznie zwiększanie liczebności swoich wojsk w Europie. Na Starym Kontynencie stacjonować będą trzy brygady US Army, w tym brygada pancerna.

Czytaj więcej :Blady strach w Niemczech przed repolonizacją mediów: „Zapowiedzi polskiego rządu brzmią jak zapowiedź wywłaszczenia”

 

Foto: ISAF Headquarters Public Affairs Office, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

 

źródło: http://online.pl/269-niemieckie-wojsko-bedzie-stacjonowac-na-litwie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ