Targowica – najgorsza zdrada Ojczyzny

targowica.jpg

To była najgorsza zdrada w dziejach naszego narodu. Polacy, „obrońcy wolności” za pieniądze i tytuły, pogrążyli Rzeczpospolitą w niebycie, a setki tysięcy rodaków skazali na katorgę i śmierć

27 kwietnia 1792 trzynastu zdrajców zawiązało w Petersburgu konfederację. Jej akt liczył 40 stron tekstu, który zredagował rosyjski generał Wasilij Popow. 
Podpisy złożyli m.in.: generał artylerii koronnej Stanisław Szczęsny Potocki, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki oraz hetman polny koronny Seweryn Rzewuski. Marszałkiem konfederacji został Stanisław Potocki, władzę nad wojskiem sprawowali Branicki i Rzewuski. Sekretarzem konfederacji mianowano poetę i publicystę Dyzmę Bończę-Tomaszewskiego.

Uzgodniono z Katarzyną, że gdy tylko zainteresowani dotrą do Polski ogłoszą konfederację w miejscowości Targowica, przy czym akt konfederacji będzie przedatowany na 14 maja.

Z kolei Bułhakow, Poseł moskiewski przekazał w Warszawie notę carycy, w której monarchini stwierdza, iż

„nie może być nieczuła na głos zażaleń, z którymi udała się do niej wielka liczba Polaków, znakomitych urodzeniem i urzędami, niemniej przez patriotyczne cnoty swoje; oni to, zapaleni gorliwością i chwalebną chęcią ratowania ojczyzny swej, odzyskania utraconej wolności, złączyli się z sobą ku zdziałaniu prawej konfederacji przeciwko nieszczęściom, w które nieprawna konfederacja warszawska pogrążyła naród”.

Aby wspomóc targowiczan 18 maja 1792 roku 98-tysięczne wojsko rosyjskie przekroczyło granice Rzeczpospolitej…

Czytaj więcej : Kamiński interweniuje we Wrocławiu. Pod lupą CBA i Uniwersytet Medyczny

 

źródło: http://niezalezna.pl/79637-targowica-najgorsza-zdrada-ojczyzny

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ