Przywróćmy pamięć o pułkowniku Żurakowskim : Rozpoczynamy zbiórkę środków finansowych na nowy nagrobek

nagrobek.jpg

Pułkownik Antoni Jan Żurakowski urodził się 19 grudnia 1889 roku w Sołotwinie a zmarł 26 listopada 1974 roku w Nowej Rudzie-Słupcu. Był dyplomowanym pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego. Po ukończeniu Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego został zmobilizowany jako podchorąży do armii austriackiej i wysłany na front gdzie został ranny 9 września 1914 i trafił do niewoli rosyjskiej. Uwolniony w 1918 roku wrócił do Polski i wstąpił do Wojska Polskiego. Został wysłany na front jako dowódca kompanii w stopniu podporucznika w Baonie Radomskim Odsieczy Lwowa. W 1919 roku awansował na kapitana, a od lipca 1921 pełnił funkcję dowódcy III batalionu w 82 Pułku Piechoty w Brześciu. Od 1922 roku posiadał stopnień majora. 3 maja 1926 roku awansował na podpułkownika ze starszeństwem. 26 kwietnia 1928 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich w Stryju. 18 czerwca 1930 roku został mianowany dowódcą 24 Pułku Piechoty w Łucku. Na pułkownika awansował ze starszeństwem z 1 stycznia 1933 roku w korpusie oficerów piechoty. W styczniu 1939 roku został wyznaczony na stanowisko komendanta miasta Grodna. W lipcu 1939 roku mianowany dowódcą Chełmińskiej Brygady Obrony Narodowej w Toruniu, która brała udział w działaniach wojennych we wrześniu 1939 w składzie Armii Pomorze. W walkach nad Bzurą odniósł rany. 22 września 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej u wylotu Puszczy Kampinoskiej koło Leszna.

Ponadto płk Antoni Żurakowski był członkiem Zarządu Głównego Związku Obrony Kresów Zachodnich w Warszawie, przewodniczącym Zarządu Okręgu Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Łucku, członkiem Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Łucku, przewodniczącym Zarządu Okręgu Ligi Morskiej w Łucku, przewodniczącym Aeroklubu Wołyńskiego, zastępcą przewodniczącego Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej w Łucku i wreszcie prezesem klubu sportowego WKS Grodno.

W niewoli przebywał w Oflagu XIB Braunschweig (Brunszwik), Oflagu VIIC Schloss Laufen, Oflagu IIC Woldenberg oraz w Oflagu X B Sandbostel, gdzie 29 kwietnia 1945 roku został wyzwolony przez wojska brytyjskie.

Za zasługi otrzymał:

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari V klasy
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych trzykrotnie
Krzyż Niepodległości
Złoty Krzyż Zasługi
Medal Pamiatkowy za Wojnę 1918 – 1921
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
Medal Międzysojuszniczy „Médaille Interalliée”

W stanie spoczynku zamieszkał w Nowej Rudzie wraz z żoną Eustolią. Zmarł 26 listopada 1974 roku i został pochowany na cmentarzu w Nowej Rudzie-Słupcu. 2 lata wcześniej, 13 lutego 1972 roku zmarła jego żona. W latach 80′ PRL-u grób pułkownika został zrównany z ziemią ponieważ „nikt się nim nie opiekował i nie opłacał miejsca”. Wraz ze zniszczonym grobem zniszczona została pamięć o zasłużonym pułkowniku, który walczył w I Wojnie Światowej, Wojnie polsko-bolszewickiej i Kampanii Wrześniowej.

W tej chwili na cmentarzu w Nowej Rudzie-Słupcu stoi zniszczony i zaniedbany nagrobek żony pułkownika Eustolii Żurakowskiej. Rozpoczynamy zbiórkę środków finansowych na nowy nagrobek dla Eustolii Żurakowskiej, na którym odpowiednią tablicą upamiętnimy pułkownika Żurakowskiego i przywrócimy pamięć o zasłużonym człowieku, który walczył o wolną Polskę. Prosimy wszystkich ludzi, którym tak jak nam, zależy na przywracaniu pamięci o bohaterach, o pomoc w sfinansowaniu nowego nagrobka dla Eustoli i Antoniego Żurakowskich. Każda złotówka się liczy. Koszt wykonania nagrobka to około 2000 zł. Zbiórka potrwa do 1 lipca.
 

Link do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/1320411574641417/
Wpłaty prosimy wysyłać:

Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej
ul. Strzelecka 2A
57-400 Nowa Ruda

Numer konta: 21102051120000790200428854
Z dopiskiem: pułkownik Żurakowski nagrobek

Bardzo prosimy o rozpowszechnianie tego wydarzenia i pomoc. Dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj