Gowin: innowacyjność zamiast naśladownictwa

gowin.jpg

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w czwartek, że polska gospodarka musi przejść z naśladownictwa do innowacyjności. Rozwój gałęzi gospodarki, które będą oparte na nowych technologiach, umożliwi ograniczenie bezrobocia – zapewniał minister nauki i szkolnictwa wyższego. Gowin wizytował Wrocławski Park Technologiczny, gdzie spotkał się z dr Olgą Malinkiewicz.

Dr Malinkiewicz to utalentowana polska fizyk. Do jej osiągnięć należy wynalezienie metody taniego wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Otrzymała za to główną nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21, organizowanym przez Komisję Europejską. Obecnie zespół dr Malinkiewicz pracuje nad zastosowaniem nowej technologii w przemyśle.

Jarosław Gowin stwierdził, że konieczne jest uchwalenie nowej ustawy o innowacyjności. Państwo musi zagwarantować młodym naukowcom odpowiednie warunki, m.in. poprzez wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców pragnących inwestować w innowacje. Wicepremier zauważył, że w Polsce niecały 1 PKB przeznaczany jest na naukę. Zdaniem Gowina dowodzi to, że Polska jest krajem zapóźnionym, który utknął w tzw. pułapce średniego wzrostu. Dlatego ważne są granty dla początkujących przedsiębiorstw, które przyznaje np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Gowin podkreślał znaczenie współpracy nauki z biznesem. Wskazał dr Malinkiewicz jako przykład naukowca, który potrafi przełożyć uprawianie nauki na sukces gospodarczy. Minister nauki zapowiedział, że jego resort pracuje nad utworzeniem nowej ścieżki kariery naukowej, która ma zostać wprowadzona już od przyszłego roku akademickiego. W myśl tego projektu doktorat i habilitację będzie można zdobyć nie tylko za przygotowanie rozprawy teoretycznej, ale też za działalność przy wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Czytaj więcej : Radni Dutkiewicza i Platformy zdecydowali: Oszczędności kosztem dzieci. Gimnazjum będzie przeniesione

źródło: http://online.pl/284-gowin-innowacyjnosc-zamiast-nasladownictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj