Odnaleziono szczątki majora „Hubala”?

hubal.jpg

W Szczecinie rozpoczęły się badania genetyczne szczątków, które mogą należeć do majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Szczątki zostały znalezione w pobliżu Inowłodza (woj. łódzkie). W Warszawie przeprowadzono już badania antropologiczne. Teraz pora na testy genetyczne.

Szczątki przebadają specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Jest to wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, mający na celu gromadzenie, porównywanie i identyfikację szczątków ofiar komunizmu. Miejsce pochówku wskazała Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Raginisa.

To nie pierwszy raz, gdy wydaje się, że odnaleziono pozostałości ciała mjr Dobrzańskiego. Dlatego naukowcy zachowują ostrożność. Stan zachowania szczątków oceniany jest jako zły. W związku z tym badania potrwają od kilku miesięcy do kilku lat. Naukowcy mają do dyspozycji materiał porównawczy pobrany od córki mjr Dobrzańskiego.

Mjr Henryk Dobrzański „Hubal” (1897-1940) w czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich, a następnie Polskim Korpusie Posiłkowym. W 1918 r. bronił Lwowa. W okresie międzywojennym dał się poznać jako wybitny sportowiec – w zawodach hippicznych zdobył drużynowy Puchar Narodów, a także liczne nagrody indywidualne. W czasie wojny obronnej 1939 r. walczył z Niemcami i Armią Czerwoną. Po klęsce wrześniowej mjr Dobrzański nie złożył broni. Stanął na czele tzw. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, stając się pierwszym dowódcą partyzanckim II wojny światowej. Niemcy przezwali go „Szalonym Majorem”. Poległ 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem. Niemcy zmasakrowali ciało „Hubala” i wystawili je na widok publiczny, a następnie pochowali w nieznanym miejscu.

Czytaj więcej : Koniec ery Dutkiewicza : pokazujemy kulisy rządzenia Wrocławiem

źródło: http://online.pl/281-odnaleziono-szczatki-majora-hubala

Foto: Marek M. Misztal, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj