Opozycja krytykuje pomysł ustanowienia nowej konstytucji

grzegorz schetyna.jpg

Opozycja krytykuje pomysł opracowania nowej konstytucji i zapowiada, że nie weźmie w tym udziału. Posłowie PO uważają, że PiS planuje ustanowić w Polsce reżim o charakterze autorytarnym, w którym prawa opozycji zostaną ograniczone, a Trybunał Konstytucyjny ubezwłasnowolniony.

Jarosław Kaczyński mówił w poniedziałek, że konieczne jest uchwalenie nowej ustawy zasadniczej, dzięki której Polska stanie się krajem „bezpieczeństwa, wolności, sprawiedliwości i równości”. Z kolei prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek, że konstytucja z 1997 r. miała charakter przejściowy. Trzeba się jej bacznie przyjrzeć, przedyskutować punkt po punkcie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponować nowe rozwiązania prawne.

Zdaniem prezydenta w nowej konstytucji powinny znaleźć się zapisy, które zapewniają obywatelom godne życie. Państwo powinno dbać o niepełnosprawnych oraz o rodziny wychowujące dzieci, a zapisy mówiące o świadczeniach emerytalnych powinny zostać wzmocnione.

Według posłów opozycji PiS łamie prawo i obecną konstytucję, np. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzą, że zapowiedzi wprowadzenia nowej ustawy zasadniczej to tylko próba „przykrycia” marszu „Jesteśmy i będziemy w Europie”, który organizowany jest przez opozycję i Komitet Obrony Demokracji. Posłowie PO krytykują również prezydenta za nazwanie ostatnich dwóch dekad okresem przejściowym. Zdaniem opozycji powinniśmy być dumni z tego okresu.

 

Czytaj wiecej: Gigantyczny dług Wrocławia ukryty w spółkach. Radny miejski szacuje go kilkanaście miliardów złotych

 

źródło: http://online.pl/278-opozycja-krytykuje-pomysl-ustanowienia-nowej-konstytucji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj