Amerykański ekspert: sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane

rosja.jpg

Peter Doran z Center for European Policy Analysis powiedział, że sankcje gospodarcze, które zostały nałożone na Rosję, powinny pozostać w mocy. Jego zdaniem nie powinno to ulec zmianie, chyba że Rosja wycofa się z Krymu i wschodniej Ukrainy. Sankcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitałów i zaawansowanych technologii, a także embargo na broń.

Amerykański ekspert twierdzi, że sankcje to bardzo dobry pomysł. Jego zdaniem należałoby je wręcz zaostrzyć. Powinny obowiązywać dopóty, dopóki nie znikną powody wprowadzenia tych utrudnień. Rosyjską obecność na Krymie nazwał wprost okupacją.

Doran ocenił, że sankcje uderzyły w rosyjską gospodarkę, w związku z czym w Rosji panuje teraz kryzys. Bezrobocie i inflacja są wysokie, a ceny ropy – niskie. Ekspert ostrzega, że im większe problemy wewnętrzne, tym bardziej nieprzewidywalna i niestabilna jest Rosja. Kraje zachodnie powinny zachować czujność wobec polityki rosyjskiej na wschodniej flance NATO. Duran nawołuje do zwiększenia przez USA wydatków na wojsko, co miałoby pełnić rolę straszaka.

Unia Europejska zastosowała sankcje latem 2014 r. Pierwotnie ograniczenia miały potrwać rok, ale były już dwukrotnie przedłużane, za każdym razem na pół roku (w lipcu i grudniu ub.r.). Powodem wprowadzenia restrykcji było wsparcie, którego Rosja udzieliła separatystom we wschodniej części Ukrainy (Donbasie). UE żąda wycofania się Rosji z Krymu i Donbasu.

czytaj więcej: Platforma Obywatelska próbuje odbić Sejmik Dolnośląski

źródło: http://online.pl/286-amerykanski-ekspert-sankcje-wobec-rosji-powinny-zostac-utrzymane

Foto: domena publiczna

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ