Niemcy: radykalna prawica rośnie w siłę

alternatywa.jpg

Rośnie poparcie dla prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland, AfD). Najnowszy sondaż, którego wyniki opublikowano w środę wieczorem, pokazuje, że partie wchodzące w skład wielkiej koalicji zaczynają tracić wyborców.

Chęć głosowania na AfD deklaruje 15% ankietowanych. Poparcie dla prawicowego ugrupowania wzrosło o jeden punkt procentowy względem zeszłego miesiąca. Jest to jak dotąd najlepszy wynik Alternatywy.

Chrześcijańscy demokracji (CDU/CSU) zaliczyli najgorszy wynik od jesieni 2011 r. Chce na nich głosować 33% wyborców. Maleje również poparcie dla socjaldemokratów – na SPD swój głos oddałoby 20% ankietowanych. Zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci stracili po 1 p.p.

AfD głosi radykalne hasła, które uchodzą za populistyczne. Partia odrzuca islam, sprzeciwia się wielokulturowości, opowiada się za tradycyjnym modelem rodziny i zaostrzeniem przepisów ws. aborcji, chce ograniczyć kompetencje Unii Europejskiej, a także znieść sankcje wobec Rosji. W wyborach do Bundestagu, które odbyły się w 2013 r. AfD uzyskała 4,7% i nie przekroczyła progu wyborczego. Jednak w marcu br. Alternatywie udało się wprowadzić posłów do kilku parlamentów krajowych. Następne wybory parlamentarne zaplanowano na jesień 2017 r.

Czytaj więcej: W Sejmiku Dolnośląskim powstał ” kartek strachu” – „wszyscy przeciw Prawu i Sprawiedliwości”

Foto: Ziko van Dijk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

źródło: http://online.pl/282-niemcy-radykalna-prawica-rosnie-w-sile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj