Warszawa: premiera spektaklu “Niedźwiedź Wojtek”

wojtek.jpg

W piątek na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie wystawiana jest premiera spektaklu „Niedźwiedź Wojtek”. Autorem współczesnej interpretacji jest Tadeusz Słobodzianek. Za reżyserię odpowiada Ondrej Spišák. W rolę tytułowego niedźwiedzia wcieli się Michał Piela.

Współczesna interpretacja losów Wojtka przedstawia losy grupy młodych żołnierzy z punktu widzenia niedźwiedzia. Wojskowi różnią się pochodzeniem i wyznaniem. Miś przechodzi wraz z oddziałem cały szlak bojowy, bierze udział w bitwie pod Monte Cassino, a ostatecznie ląduje w obozie dla uchodźców.

Reżyser wyjaśnia, że dramat ukazuje stracone pokolenie. Usiłuje dokonać weryfikacji takich słów-kluczy jak „patriotyzm”, „naród”, „przyjaźń” i „solidarność”. Fakt, że między ludźmi znajduje się niedźwiedź, skłania do rozważań na temat natury człowieka.

Inspiracją dla sztuki były autentyczne wydarzenia. Pochodzący z Syrii niedźwiedź brunatny został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Misiowi nadano imię Wojtek. Stał się maskotką żołnierzy, z którymi przeszedł w całości szlak bojowy od Iranu po Włochy. Niedźwiedź walczył w bitwie o Monte Cassino, podczas której nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską. Niedźwiedź Wojtek dosłużył się stopnia kaprala. Następnie znalazł się w Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji został oddany do zoo. Zdechł w 1963 r. w wieku 22 lat.

Czytaj więcej: W Sejmiku Dolnośląskim powstał “kartel strachu” – „wszyscy przeciw Prawu i Sprawiedliwości”

źródło: http://online.pl/288-warszawa-premiera-spektaklu-niedzwiedz-wojtek

Foto: domena publiczna

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ