Warszawa: ruszyły trzy manifestacje

3 manifestacje.jpg

Parada Schumana odbywa się już po raz siedemnasty. Jest ona wyrazem poparcia dla idei europejskiej integracji. Prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski zaznaczył, że manifestacja ma charakter obywatelski i nie jest powiązana z żadnym politycznym ugrupowaniem. Bierze w niej udział prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. prezydent Bronisław Komorowski, a także burmistrz Berlina Michael Müller. Trasa rozpocznie się i zakończy na Krakowskim Przedmieściu. Hasło parady brzmi: „Tu jest Europa!”.

Spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyruszył marsz „Jesteśmy i będziemy w Europie”. Organizuje go Komitet Obrony Demokracji w porozumieniu z partiami opozycyjnymi – Platformą Obywatelską, Nowoczesną oraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Lider PO Grzegorz Schetyna przekonuje, że „nie ma zgody” na łamanie Konstytucji i wprowadzanie w Polsce autorytaryzmu. Obóz władzy jest o to oskarżany przez opozycję.

Tymczasem sprzed katedry pw. św. Floriana na Pradze ruszył marsz organizowany przez środowiska narodowe. Odbywa się pod hasłem „Odwagi Polsko!”. Jest to kontrmanifestacja wobec marszu KOD i opozycji. Pochód poprzedziła msza za ojczyznę. W manifestacji bierze udział m.in. lider Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki. Hasła narodowców godzą w Unię Europejską, uchodźców, muzułmanów i ideologię gender, a także „zdrajców ojczyzny” i „kolaborantów”. Według niesionych transparentów KOD to współczesny odpowiednik konfederacji targowickiej.

Czytaj więcej: 

Koniec ery Dutkiewicza : pokazujemy kulisy rządzenia Wrocławiem

 

 

źródło: http://online.pl/289-warszawa-ruszyly-trzy-manifestacje

Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj