Najnowszy numer miesięcznika „Nowego Życia” jako temat główny podejmuje zagadnienie kapłaństwa

okladka_NZ_05-2016.jpg

Można przeczytać czym różni się kapłaństwo Starego Testamentu od obecnych kapłanów Kościoła. Z rozmowy z kapłanami dowiemy się o rozwijaniu swoich pasji, współczesnych gadżetach czy grzechach księży. Ponadto przypomniany zostanie czytelnikom zmarły przed rokiem bp Józef Pazdur.

W numerze można też przeczytać co ma wspólnego wieża Babel z wieczernikiem, kto to jest szafarz i jak poradzić sobie z zamknięciem emocjonalnym. Czy Chrzest Polski był w Gnieźnie czy też w Ratyzbobie? – o tym także można przeczytać w majowym numerze. Jako dodatek przedstawiamy najstarszą mapę Śląska. Tekst o obrzędach święceń biskupich jest bogato ilustrowany fotografiami z sakry biskupiej o. Jacka Kicińskiego, nowego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji. Siostra Aniela przedstawia słodki przepis na dzień Matki. Życzymy ciekawej lektury. Ponadto informujemy, że „Nowe Życie” uruchomiło swój profil na Facebooku.

ROZMOWA Z KAPŁANAMI

Wierność podjętemu zobowiązaniu

Rozmawia Marta Wilczyńska

Porozmawiaj z kilkoma księżmi, zadaj im pytania takie, jakie zadaliby im wierni – takiej prośbie nie sposób odmówić, zwłaszcza gdy w głowie już kotłują się pomysły tematów. Ale tuż za nimi popędziły wątpliwości: Czy zechcą odpowiedzieć? Czy się nie obrażą? Czy pytania nie będą zbyt osobiste? Odpowiedzieli niemal wszyscy, jedni krótko, inni obszerniej. Każdy od serca…

Marta Wilczyńska: Na stronach internetowych parafii pojawiają się bardzo często informacje o prowadzonych inwestycjach, proboszczowie występują o dofinansowanie, dopinają budżet. Kapłan w dzisiejszym świecie, otoczony tymi uwarunkowaniami finansowymi, to bardziej duszpasterz czy menadżer?

O. dr Mariusz Tabulski*: Kapłan ma pełnić misję Jezusa Chrystusa, do której został wybrany i posłany. A jeszcze lepiej – gdyby mógł, dzięki łasce Bożej – upodobnić się do Jezusa Chrystusa, mieć Jego uczucia, Jego dążenia i Jego postawy, jak mówi św. Paweł (na przykład św. o. Pio albo Jan Paweł II, czy inni święci pasterze). Oczywiście jest pokusa, aby szukać środków tego świata (np. menadżerskich), zapominając o celu – o Jezusie. Nawet w trosce o takie sprawy, jak na przykład pozyskanie środków na remont czy budowę, ogrzewanie w kościele, płatności rachunków… Słowo Boże podpowiada: stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby ocalić przynajmniej niektórych. Oczywiście są granice, których przekraczać nie można! Matka Teresa z Kalkuty zapytała księdza, który budował kościół, czy się modli. – Siostro, ja nawet nie mam czasu, aby odprawić czasem Mszę św. Ona mu na to: – Jak ksiądz buduje kościół, to nie jedną Mszę, ale nawet dwie powinien ksiądz odprawić… Jako proboszcz rozpocząłem remont kościoła, instalację grzewczą. Zastanawiałem się, skąd wezmę środki. Po kilku tygodniach ktoś wrzucił do kościoła kopertę z pieniędzmi, która w całości pokryła potrzeby remontu. Wiedziałem, że muszę w tym wszystkim zajmować się też biednymi, bo to przez nich Jezus pochyla się nad moimi troskami, także finansowymi. [*były proboszcz parafii pw. św. Mikołaja we Wrocławiu, obecnie członek Kurii Generalnej Zakonu Paulinów].

Nie ukrywajmy, mężczyźni znani są z tego, że lubią nowoczesne gadżety, nowinki techniczne itp. Czy kapłanów też to dotyczy?

Ks. dr Aleksander Radecki*: Tak – i nie tylko tych najmłodszych. Wyraźnie zobaczyłem to podczas rekolekcji kapłańskich, gdy zamiast grubej książki, zawierającej teksty Liturgii Godzin, rekolektanci wyciągnęli… telefony komórkowe, by z ich ekranów odczytywać modlitwy! Niedługo trwało, bym się i ja do smartfona przekonał ze względu na duże, wyraźne i dobrze oświetlone literki. Elektroniczne cuda techniki nie są niczym złym w rękach kapłana. Byle nie uzależnił się od nich i rzeczywiście nie gonił za najnowszymi wersjami tylko po to, by być na topie i wzbudzać zazdrość. I oby tylko służyły chwale Bożej oraz czynnej miłości bliźnich. Św. Maksymilian Kolbe z całą pewnością cieszyłby się z możliwości, jakie daje internet w dziele ewangelizacji. [*wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej].

Więcej pytań i odpowiedzi na nie w papierowym wydaniu miesięcznika „Nowe Życie”

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ