Sejm: szykuje się nowelizacja kodeksu pracy

sej roberta.jpg

Sejm znowelizował w piątek kodeks pracy. Od 1 września br. umowa o pracę musi być zawarta lub potwierdzona na piśmie przed podjęciem pracy.

Nowelizacja to projekt rządu, przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za przyjęciem zmian opowiedziało się 413 posłów. Dwóch zagłosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Aktualnie umowa o pracę musi zostać potwierdzona w dniu podjęcia pracy, tzn. do końca tego dnia. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy zapis ten umożliwia nielegalne zatrudnianie. W razie kontroli pracodawca może twierdzić, że osoba nieposiadająca umowy o pracę pracuje dopiero pierwszy dzień. Od 1 września taka możliwość zniknie – wszystkie umowy będą musiały być na piśmie. W przeciwnym razie pracodawcy grozi grzywna.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ma na celu uszczelnienie systemu zatrudnienia. Dzięki nowym przepisom inspektorzy łatwiej stwierdzą, czy pracownik zatrudniony był nielegalnie. Ministerstwo chce w ten sposób doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy.

Czytaj więcej: Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych

źródło: http://online.pl/311-sejm-szykuje-sie-nowelizacja-kodeksu-pracy

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj