Minister finansów o decyzji Moody’s

paweł szalamacg1.jpg

O ile rating można uznać za obiektywny, podjąłbym polemikę z perspektywą ratingową – powiedział minister finansów, komentując decyzję amerykańskiej agencji. Paweł Szałamacha skomentował też słowa polityków opozycji, według których ocena Moody’s to „żółta kartka” dla rządu.
 
Szef resortu finansów w czasie konferencji prasowej odniósł się do oceny amerykańskiej agencji Moody’s. – O ile sama ocena przy pewnych wahaniach może być uznana za obiektywną i do zaakceptowania, to podjąłbym polemikę z perspektywą – ze stabilnej na negatywną. Agencja wskazała trzy podstawowe czynniki. Pierwszy to niepewność związana z naszą finansowaniem nowych ambitnych zadań polityki społecznej. Drugi to jest kwestia kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, trzecia to pat wokół Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Paweł Szałamacha. – W pierwszym przypadku jest to decyzja hiperostrożna, opatrzona pewnym pesymizmem. Wielokrotnie informowaliśmy jasno o tym, że nasze zamiary będą realizowane zgodnie z harmonogramem odbudowywania dochodów podatkowych. Dlatego właśnie rozłożyliśmy np. kwestię kwoty wolnej w PIT – dodał.

Minister był m.in. pytany przez dziennikarzy o to, jak ocena Moody’s przełoży się na kieszenie Polaków. – Jeżeli chodzi o wydarzenia najbliższych dni, to spodziewamy się lekkiej poprawy, m.in. umocnienia się polskiej waluty – odpowiedział Szałamacha.

Jedno z pytań dotyczyło komentarzy polityków opozycji na temat oceny amerykańskiej opozycji. Np. Kamila Gasiuk-Pichowicz z Nowoczesnej mówiła o „żółtej kartce”, a Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej uznał nawet, że Paweł Szałamacha… powinien podać się do dymisji.

Zdaniem ministra finansów opozycja próbuje w ten sposób „przykryć swój zawód”, bo liczyła zapewne na obniżenie ratingu, a jej politycy byli przygotowani na robienie „show” w mediach.

Jak już informowaliśmy, agencja ratingowa Moody’s potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski. Ocena ta jest o jeden stopień wyższa od oceny ratingowej agencji Fitch i o dwa stopnie wyższa od oceny przyznanej w styczniu br. przez agencję S&P.

14 maja 2016 r. agencja ratingowa Moody’s Investors Service ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Agencja Moody’s, w komunikacie prasowym uzasadniającym decyzję, wskazała na silną, zdywersyfikowaną gospodarkę, co przejawia się w wysokim wzroście gospodarczym, pomimo narażenia na ryzyka zewnętrzne i kryzys w strefie euro. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej w Polsce średnioroczne tempo wzrostu PKB w latach 2011-2015 wynosiło 2,9 proc., przy 1,0 proc. dla Unii Europejskiej. Agencja przewiduje dalszy wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. w latach 2016-2017, wskazując na eksport netto oraz konsumpcję prywatną jako główne czynniki wzrostu.

Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja Moody’s wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego. Agencja obawia się ryzyka wzrostu wydatków rządowych oraz negatywnego wpływu na zachowania inwestorów możliwości uchwalenia ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych i kontrowersji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Ministerstwo Finansów – w swoim komunikacie dotyczącym decyzji Moody’s – zwróciło uwagę na fakt, że 26 kwietnia Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019, w którym przedstawiona została ścieżka kształtowania się deficytu sektora publicznego w najbliższych latach. Deficyt ten w 2017 r. ma kształtować się poniżej 3 proc., a w kolejnych latach sukcesywnie spadać do 1,3 proc. w 2019 r. Osiągnięciu tego celu służy szereg działań resortu, w tym między innymi przyjęta 13 maja przez Sejm nowelizacja Ordynacji Podatkowej oraz pakiet uszczelniający rynek paliw płynnych zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Czytaj : Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych

źródło: http://niezalezna.pl/80400-petru-i-spolka-liczyli-na-show-tu-niespodzianka-minister-finansow-o-decyzji-moody-s

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ