Poseł odejdzie z partii. Straci mandat ?

sejm robert.jpg

Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad zmianami w kodeksie wyborczym. Projekt ma zostać przedstawiony do końca czerwca br.

Z wtorkowych doniesień prasowych wynika, że PiS chciałby wprowadzenia tzw. mandatu imperatywnego (związanego). Oznacza to, że jeśli parlamentarzysta odejdzie z partii albo zostanie z niej wyrzucony, będzie się to równało automatycznej utracie przezeń mandatu poselskiego. W myśl obecnych przepisów poseł jest przedstawicielem całego narodu, nie jest związany instrukcjami swoich wyborców i nie może zostać odwołany (tzw. mandat wolny). Instytucja mandatu imperatywnego jest rzadko spotykana.

Marta Golbik, posłanka Nowoczesnej, oceniła, że przejście z partii do partii może być czasem chwalone – np. przez tych wyborców, którzy odczuwają rozczarowanie. Natomiast według Jacka Sasina (PiS) nie powinno dochodzić do sytuacji, w której partia, której naród powierzył władzę, traci ją, ponieważ kilku posłów postanowiło zmienić ugrupowanie. Ustanowienie mandatu imperatywnego doprowadzi do scementowania władzy partii.

Ponadto PiS chce uregulować przepisy dotyczące ciszy wyborczej w Internecie i kwestię montowania kamer w lokalach wyborczych.

Czytaj więcej: Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych

źródło: http://online.pl/299-posel-odejdzie-z-partii-straci-mandat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj