Rating Polski został utrzymany

moodys.jpg

Według amerykańskiej agencji Moody’s, rating wiarygodności kredytowej naszego kraju pozostał na niezmienionym poziomie. I choć jednocześnie obniżona została jego perspektywa – ze stabilnej na negatywną – to raczej nie na taką decyzję liczyła sejmowa „opozycja totalna”.

Wbrew przewidywaniom większości analityków, a także polityków opozycji, agencja Moody’s utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2, choć zmieniła jego perspektywę ze stabilnej na negatywną.

Przyczynami takiej decyzji są m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach oraz plany obniżenia wieku emerytalnego. Agencja zaznaczyła też, że świadczenia na dzieci w ramach programu Rodzina 500 plus znacząco podniosą wydatki bieżące. Poza tym Moody’s skrytykowała „uszczerbki” w tworzeniu klimatu inwestycyjnego, które – zdaniem agencji – wynikają z „przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji”. Pojawiły się też oczywiście wątek Trybunału Konstytucyjnego.

Polski rząd ma teraz czas do następnej weryfikacji we wrześniu, aby przekonać Moody’s, iż nasza gospodarka ma się dobrze, a zamieszanie na scenie politycznej nie będzie mieć negatywnego wpływu na wypłacalność.

Ze względów wizerunkowych i finansowych decyzja amerykańskiej agencji jest jednak korzystna dla Polski. Dzięki niej unikamy bowiem negatywnych konsekwencji spadku zaufania inwestorów zagranicznych w postaci gwałtownego odpływu kapitału.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie będziemy mieć do czynienia ze skokiem kursu euro powyżej 4,50 zł czy powrotu franka do poziomów ze stycznia 2015 roku. Odetchnąć z ulgą mogą m.in. kredytobiorcy, którzy spłacają raty w walutach obcych.

Ocena A2 plasuje Polskę pośrodku wyników naszych sąsiadów. Najwyżej są Niemcy (Aaa – najwyższa możliwa ocena), dalej są m.in. Czechy (A1), Słowacja (A2) i Litwa (A3). Najniższą możliwą ocenę mają Białoruś i Ukraina.

Czytaj : Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych

źródło: http://niezalezna.pl/80396-decyzja-moody-s-nie-po-mysli-opozycji-rating-polski-zostal-utrzymany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj