Henryków – pielgrzymka „Ludzi Pracy”

henrykow 1.jpg

W święto Zesłania Ducha Świętego 15 maja I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy w Henrykowie zgromadziła ponad tysiąc pielgrzymów, wśród których wyróżniały się szczególnie bardzo liczne delegacje organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości zaczęły się od Mszy św. koncelebrowanej przez abp Józefa Kupnego. W swojej homilii Metropolita Wrocławski przypomniał, że Duch Święty stale jest obecny wśród nas i  towarzyszy rozwojowi porządku społecznego świata.

Miejsce pielgrzymki Henryków związane jest z zakonem Cystersów, który przybył tu w 1227 roku. Zakonnicy postawili sobie za cel harmonijne łączenie życia i modlitwy z pracą. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że to najlepsze w diecezji miejsce do zaakacentowania rangi pracy. Cystersi byli przecież mistrzami w uprawie i hodowli, a tym samym byli nauczycielami ludzi, krzewiąc rozmaite nowości. Dzięki zakonnikom można szukać inspiracji do odbudowy etosu pracy.

Każdy człowiek powinien mieć świadomość, że swoją pracą rozwija dzieło Stwórcy, dlatego powinniśmy wykonywać swoją pracę w sposób rzetelny i odpowiedzialny.

Jednocześnie arcybiskup ukazał drugą stronę medalu czyli to, co jest przyczyną niezadowolenia z pracy. Spowodowane ono jest m.in. przedmiotowym traktowaniem pracownika, niesprawiedliwym systemem wynagradzania za pracę, złą organizacją, ciężkimi warunkami pracy, duża wypadkowość spowodowana nieprzestrzeganiem BHP, brak kultury, złe stosunki międzyludzkie.

Praca stanowi rdzeń całego życia gospodarczego a poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, a tylko wtedy, gdy jest właściwy ład moralny. Brak tego ładu powala wejść krzywdzie i nienawiści, którą człowiek musi boleśnie odczuć – podkreślał abp Józef Kupny.

Na koniec Arcybiskup wezwał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze naszej ziemi, i by pomógł nam żyć Ewangelią Pracy.

Podczas Mszy św. abp Józef Kupny poświecił dwa związkowe sztandary – organizacji związkowej MPWiK NSZZ „Solidarność” oraz Pracowników Volvo NSZZ „Solidarność”.

Za wygłoszone Słowo Boże i za przybycie ogromnej rzeszy pielgrzymów, podziękowania złożyli wszystkim przewodniczący Regionu Dony Śląsk Kazimierz Kimso, przedstawiciel pracodawców Marek Woron oraz wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.

Po zakończonej Mszy św. na pątników czekały występy artystyczne oraz gorąca grochówka.

Najpierw wielki aplauz zyskała orkiestra i soliści ze Szkoły w Henrykowie, która brawurowa wykonała wiele standardów, a na zakończenie wszystkich urzekła swoim śpiewem popularna od lat wokalista Eleni z zespołem.

Mimo dość zmiennej aury, zapytywani przez reportera uczestnicy pielgrzymki deklarowali, że za rok na pewno tam przyjadą.

Janusz Wolniak  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj