Kontrola NIK: dane nie są bezpieczne

matrix domena.jpg

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w poniedziałek, że państwowe systemy, które odpowiadają za ochronę danych, nie spełniają swoich zadań. NIK ogłosił raport „Zapewnienie bezpieczeństwa działania systemów informatycznych wykorzystywanych do realizacji zadań publicznych”.

NIK przeprowadził kontrole w sześciu instytucjach. Były to: Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda Główna Straży Granicznej, Narodowy Fundusz Zdrowia i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Raport miał na celu ustalenie stopnia zabezpieczenia danych, które gromadzone są w tych jednostkach na potrzeby realizowania zadań o publicznym charakterze.

Okazało się, że tylko w KRUS wdrożony został System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Jednak i tutaj system zaimplementowano z błędami. Część z tych błędów jest według NIK poważna i może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo danych przechowywanych w KRUS, włącznie z ich utratą.

Pozostałe instytucje wypadły jeszcze gorzej. Według NIK dane nie są należycie zabezpieczone. Natomiast działania podejmowane w tej materii są chaotyczne i opieszałe.

Czytaj: Kibice musieli w pewnym czasie zostać zidentyfikowani jako środowisko groźne dla ówczesnej władzy (PO – PSL)

źródło: http://online.pl/node/322

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj