Polska stanie się hubem gazowym?

gaz23.jpg

Polska może stać się tzw. hubem gazowym w Europie Środkowej. Było to często poruszanym tematem podczas XVIII konferencji GAZTERM, która odbyła się w dniach 11-13 maja w Międzyzdrojach.

Już teraz przez terytorium naszego kraju przesyłane są duże ilości tego kluczowego surowca. Póki co dzieje się to na osi wschód-zachód. Tymczasem wdrażane są projekty, dzięki którym uruchomiona zostanie również oś północ-południe. Dzięki temu Polska stałaby się węzłem komunikacyjnym i centrum handlu gazem ziemnym w Europie Środkowej. Zapewniłoby to bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Chodzi o rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Być może zbudowane zostaną również kolejne obiekty. Do 2020 r. łączniki gazowe połączą Polskę z Czechami, Słowacją, Ukrainą i Litwą. Terminal podobny do tego w Świnoujściu ma też powstać na chorwackiej wyspie Krk. Sieć połączeń między tymi terminalami ma umożliwić rozprowadzanie gazu w całym regionie. Zwiększone mają również zostać możliwości magazynowania gazu w Polsce, dzięki czemu powstaną rezerwy surowca, które posłużą np. jako zapasy na wypadek kryzysu. Obecnie Polska może przechowywać 2,8 mld m3 gazu, podczas gdy niemiecki magazyn w Reden jest w stanie pomieścić 4,2 mld m3.

Polskie plany stoją w sprzeczności z projektem budowy Nord Stream 2. Gazociąg północny łączy Rosję z Niemcami poprzez Bałtyk, omijając Polskę. Budowa drugiej nitki spowoduje, że to Niemcy staną się gazowym hubem. Tym samym polskie starania nie spotykają się z przychylnym odbiorem w Berlinie.

Czytaj: Wrocław: Niemiecki architekt wciąż wzbudza kontrowersje

źródlo:
http://online.pl/329-polska-stanie-sie-hubem-gazowym

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj