Wielkie plany budowy dróg

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił we wtorek, że jego resort dokłada wszelkich starań, aby realizacja projektów kolejowych i drogowych uległa przyspieszeniu. Nowe przepisy mają przyspieszyć inwestycje.

Minister przypomniał, że do wydania na infrastrukturę kolejową jest 67 mld zł. Skrytykował przy okazji poprzedni rząd, który jego zdaniem niewiele robił. Tymczasem rząd PiS przywrócił „dialog” i „dobre obyczaje” w relacjach z przedstawicielami branży kolejowej i związkami zawodowymi. Adamczyk liczy też na współpracę z wojewodami. Minister pochwalił się, że uratowano kontrakt na 20 pociągów, które Pesa Bydgoszcz wyprodukuje dla PKP Intercity. Rozliczone zostały również środki unijne przyznane na infrastrukturę kolejową na lata 2007-2013.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa poinformował, że powstał specjalny zespół ekspertów, do którego zadań należy optymalizacja kosztów w sprawie budowy dróg ekspresowych oraz autostrad. Począwszy od 16 listopada ub. r. podpisane zostały umowy na 274,2 km dróg, z czego 17 km to autostrady, a ponad 240 km – drogi ekspresowe. Kontrakty opiewają na 10 mld zł.

Minister szczególną uwagę zwrócił na projekt trasy Via Carpatia. Zdaniem Adamczyka to kluczowy projekt dla kierowanego przezeń ministerstwa i ma nadzieję, że zostanie on zrealizowany. Via Carpatia ma ożywić wschodnią część naszego kraju. Będzie to oś łącząca północ z południem o ogromnym znaczeniu komunikacyjnym, gospodarczym i transportowym. I również w tym przypadku minister nie zostawił suchej nitki na rządzie PO-PSL, który przez 8 lat nie zdołał zrealizować tej inwestycji.

Czytaj: Wrocław: Niemiecki architekt wciąż wzbudza kontrowersje

żródło: http://online.pl/325-wielkie-plany-budowy-drog

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj